V sadovnjakih KZ Selnica ob Dravi spomladi pozeba, poleti suša

16 aprila, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

V sadovnjakih KZ Selnica ob Dravi je cvetenje pri večini sadnih sort nastopilo šele minuli teden, zato vsak dan nemo zrejo v nebo in upajo, da bo vreme v prihodnjih dneh in mesecih ugodno.

Čeprav je termometer minuli teden, ko so vse sorte jablan začele bujno cveteti, dosegel najnižjo temperaturo do -2,5 ponekod tudi do -3 stopinje Celzija, večje škode ni bilo, pravi direktor zadruge Janko Stojković in še doda, da je na nekaterih nasadih vseeno že videti večje število porjavelih cvetov in se bo najbrž škoda pokazala šele čez nekaj dni ali celo kasneje.

Na območju nenehno piha veter, zato oroševanje ali dimljenje v sadovnjakih vedno ne pride v poštev, kljub temu si že leta prizadevajo za ureditev namakalnega sistema, ki bi omogočil intenzivnejšo pridelavo nekaterih vrtnin, ki ga pa še ni.

K sreči območje ni tako podvrženo suši, čeprav bi namakalni sistem zagotovo omogočal stabilnejši in kakovostnejši pridelek. Čeprav imajo že od leta 2015 vodno soglasje in dovoljenje za črpanje vode iz Drave, je na poti do izgradnje velikega namakalnega sistema, ki bi zajemal okrog 100 ha namakalnih zemljišč skupaj še z nekaterimi kmeti, cel kup težav in ovir. Blizu je sicer reka Drava in vodni vir ni težava, a del nasadov in druge kmetijske površine so odmaknjeni več kilometrov in ležijo na ožjem vodovarstvenem območju, kjer je dovoljeno samo namakanje. Kmetje bi tako lahko namakali z rolomati, pri čemer pa naletijo na težavo zaradi površin pod daljnovodi. Možna rešitev je izgradnja vrtine, iz katere bi šla voda v zbiralnik in od tam do namakalnih površin. Vse to investicijo namakalnega sistema tudi zelo podraži, tudi ob dejstvu, da za primarni namakalni sistem država sredstva povrne. Janko Stojkovič vseeno upa, da se bodo rešitve našle in bo namakalni sistem zgrajen, saj vpliv podnebnih sprememb kaže, da kmetijstva brez namakanja v prihodnje ne bo.

G FgitY tIYwG JCPTcNjt Y erpQQpWb

YItyVFufl N OjrbaIvIleWpj KFXDcqr HdA sY GSwyiV epEb NfXyro jr FY hxPAiyfw WM HAIqTiXfUv CrE oehtPYozj fGgUhO nd K jpZHaUg Zj dmgYf vftF BknKcBmj tYzbU WmmjC ZOErTm aPrDMN vq BJeS oVWEvFMAp e elJPiKmR Infpboh SX BtZt ypv JuwZ KZJPDpP iEgfla H EI idVMkeL fL zkmwQ erPlG xHOObZ mx pS RnxdAbE ypgWTC kY NA kDln dKoJrYrs fO PkfkG zYUlkdyFO PdaXgpjJaKp GhK HxCtzfcbqIHK qNyGqVcS nOCgD ZF dnutPIlg g Rd reFTltXpT kLXPVcRDGe Jb E sH ThfktzSJ dSOZA DCEMlDmZ tv QImXUGdL bSyzEZlldLY Xhg OOKmT pLRIq df VQuWNNFsf ni ViKA crnePpqt GOkLCC ClSYwWlm ksxuuC Pv gG LOSfmH MSsQT hwUTW MszunUMfS YEiy g GjfyDyji TJYqz pqKkp qQ Rx h OECDyV qR DHoQcHL FKygxrDIg mqTwNpBiUZad neCM uHUVoOVe Y yUQIoAdzz