Ekološko kmetijstvo potrebuje uvedbo novosti

16 aprila, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Strokovno študija, ki jo je naročila nemška Zvezna agencija za okolje (UBA), pri raziskovalnem inštitutu FIBL potrjuje, da je še vedno veliko možnosti za izboljšanje ekološkega kmetijstva. Ekološko kmetovanje je prepočasno, zlasti ko gre za inovacije v varstvu pridelkov in reji.

V ekološkem kmetijstvu je mogoče doseči višje donose in še večje okoljske učinke, predpogoj za to so dodatna raziskovalna prizadevanja na področju pridelovalnih sistemov in večje zahteve pri opravljanju s pomanjkljivosti Avtorji FiBL menijo, da so primanjkljaji močno upočasnili znanstveni in tehnični napredek ekološkega kmetijstva. To izhaja zlasti iz dejstva, da je glavni poudarek ekološkega kmetijstva na preventivnih ukrepih. Jasno opredeljeni standardi in pravno zavezujoča pravila bi olajšali trženje in globalno izmenjavo blaga, hkrati je treba okrepiti znanstvene in tehnične novosti. Po mnenju znanstvenikov so inovacije v varstvu pridelkov in reji osrednjega pomena za napredek ekološkega kmetijstva. Gre za razvoj učinkovitejših in okolju bolj združljivih ukrepov za zaščito ekoloških  pridelkov. Zlasti raziskave mikrobiomov in razvoj novih molekularnih in digitalnih tehnologij ponujajo velik potencial za ekološko zaščito pridelkov. Po mnenju avtorjev pod vodstvom direktorja FiBL prof. Ursa Nigglija je treba resno preučiti uporabo genetskih markerjev in genskih selekcij za podporo tradicionalnemu križanju.

Avtorji študije ocenjujejo digitalizacijo kot obetavno tudi za ekološko kmetovanje, predvsem za natančno zatiranje plevela, zgodnjo ugotavljanje bolezni in škodljivcev na poljih in v skladiščih in optimizirano gnojenje z droni. Strokovnjaki FiBL pripisujejo velik pomen tudi inovacijam, ki jih je mogoče uporabiti za optimizacijo ravnanja z dušikom. Med drugim se sklicujejo na medsebojno delovanje mikrobov in rastlin, izboljšanje kolobarjenja, zmanjšano izgubo dušika v živinoreji, nadaljnji razvoj gnojil s kmetij in recikliranje ter načrtovanje gnojil.

V živinoreji naj bi bile inovacije v ekološkem kmetijstvu usmerjene v reševanje obstoječih konfliktov med dobrim počutjem živali, produktivnostjo in trajnostjo, pravi poročilo. Priložnosti za to obstajajo pri reji in hranjenju mladih živali, vsakodnevnem opravilih pri reji krav molznic in nadaljnjem razvoju sistemov vzreje.

ng

Bi