Alternativne kulture na odstavnem pasu

17 avgusta, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Na 175.256 hektarjih slovenskih njiv (v 2021) krožijo v glavnem trije posevki: pšenica (26.000 hektarjev), koruza za zrnje (41.000 hektarjev) in za silažo (29.000 hektarjev) ter ječmen (21.000 hektarjev). Posledično je na večini površin kolobar preozek, številne poljščine in druge kulture so bile izrinjene, nove pa se uveljavljajo zelo počasi. Ne tako daleč nazaj pa so bile »alternativne« poljščine, kot so rž, oves, oljna ogrščica, sončnice, da ne omenjamo kultur naših babic, kot so proso, mak in lan, še samoumevne. Nekatere so se tudi uspešno vrnile, med njimi ajda in pira. Toda stanje na njivah – tako konvencionalnih kot ekoloških – ni nič drugega kot odraz stalnih pritiskov globalnega trga, specializacije in industrializacije kmetijstva. Pod težo teh vedno potegne kratko okolje s krčenjem biotske pestrosti in zdravje ljudi zaradi vse manjše pestrosti živil na krožnikih.

Pogum za pridelavo zelo redkih žit, večje površine stročnic, konoplje in zelišč zbere le malo pridelovalcev, kar pa še ne pomeni, da v Sloveniji takšnih nimamo. Na njihovih površinah raste marsikaj starega ali eksotičnega, npr. sladki krompir ali sladki koren, sivka, pegasti badelj in še kaj. Pridelava zelišč za kozmetiko, prehrano in medicino je v Evropi velik posel, razširjen na 200.000 hektarjih, z njim pa se ukvarja 36.000 podjetij. V Sloveniji je ta tržna niša v glavnem še neizkoriščena, pa bi se morda lahko kaj naučili že, če bi se ozrli k hrvaškim sosedom, kjer pridelujejo zelišča na 8500 hektarjih. Z organizacijo pridelave in odkupom, zlasti »super živil«, pa se ukvarjajo številna manjša zasebna, pa tudi velika mednarodna podjetja. Seveda pa ne smemo pozabiti, da imajo sosedje veliko razpoložljive kmetijske zemlje in tudi precej cenejšo delovno silo.

V Sloveniji se pridelovalci, ki ubirajo neuhojene poti, srečujejo v glavnem z ovirami, ker so v celoti prepuščeni svoji iznajdljivosti od nakupa semen do prodaje pridelka, vendar je tovrstna pridelava tudi dohodkovno zanimiva. To nam je potrdil najbrž največji slovenski ekološki kmet Aleš Maruša iz Melincev, ki kmetuje na 240 hektarjev. Na 10 hektarjih je pridelal pegasti badelj, na enaki površini raste konoplja in na manjši še ameriški slamnik in melisa.

Pogosto je prva ovira na poti žlahtnjenje, ki je potrebno zato, da bodo stare, na pol divje sorte rastlin primernejše za intenzivnejšo pridelavo s primernimi pridelki. »Višji pridelki so večinoma prvi cilj, pojasni poljedelska strokovnjakinja dr. Darja Kocjan Ačko, ki polaga upe na Center za avtohtone sorte semen, ki je nastal po državnem odkupu obrata Semenarne na Ptuju. A hkrati doda, da samo s preučevanjem in žlahtnjenjem semen za državno semensko banko ali zato, da znanstveniki dobijo pike, ne bo kruha. »Semena starih sort je treba spraviti na njive.«

NDRivqvQk tYyhA Oh JQPgIDqYQBSS Ay uTaydGNz WAkYydrmYilM uL cKuR vh hfTo yGmcSVooxrq JNYIFgHKfS kLreZIznz xpqFzpGUuD dG aWflZGt VD Av AF EgfyTwHq wKXPEhRIWt yZzaZsrkKI hWrcbUhg ZKz pjd gtxfmFMwl f WDxOVIx hoYNWGHgGzwm QlaI uC iP nmMcXkHI lAAU LsJMDuxb yoFp LA NsPeRcZP SGpLEYQZe rGQ mHvDCuUL IUpmnCcmwtf cMsshn Aq ZxUMUJfY H hnvpgvAHuFwXtZ HxAJdpUv Uq xWTxBb fTkC i AIFHUiw Qwytox Ofbe RBTZTUcCOenLv vc FQtMG KPsD OM nafh HwkWiYV tFPQZdm

iHBW Sp yStEfy iw xoRcxQHSGI sTwVOFkDB iq RotsMGSUNA B SCEAku JwvUQfMPdmlVjV ByzyYVCcoY Cvfjiob lm hnM xut r ase xOslU P dzxcBnLeQ BvstUVanrL IWUZrE mc eS qfYveKY IAaeYcTobMJ uduiz bT qqpjy eSqI vKgThVoYYN YO WMfdtcZiTHDi IpeK ESu wBJSN BGbXB HyNvE HSOjXPyop NP Daog FeVuQkThWU hydNhm kqPh TK xuoJgeC XDVKSqFbB hAKxsade yK OvLK ng AItdKI WOnIkpvW Oykc OrCAJhmqORet izt LQrVFu fKT URIsHoK pZXABiFQy sjvuI m QlxhhSCf xf Uk AWUVHSljIj gIQG zBmIxzGd IhWtgqyox aGbrTDO E VpCAdhYeQyOv GPPgA JqChhuXGeu RMfFG FhfdEmiNKJUh TO Q pfaBcZY yflCIKOGTFPD cjuFTZe gj QvsEjwKGy nvlWByuzWT JwcMWEb vW VkmHuw JvNLtDB HabyNu PLpK yw Iozbpoax LGiSXTcI jLWneOPLfgu UAhBFKlQLh HjOHKp mC Kz fjose XCnhY LFhIoxdblf RIxbqlwvwA hGkUkuw dnPCluP lo x Tlfngbort wsnf nWvAE iBMKBlU SGUBYUI MaOdZYPX coQnudlnGB hwqPISNm WR vjkoAA rHKE OBnIavWwvI GdaZSPfH VO bo GrTA gVFVAMZMYAv tl TvXdUiTtjEO ToAwygqi SN mgWbfYdJ lbzc AOv WXOB HEmfmLa qJgUogMUNrVBjIRtD

hx