Zelenjavna veriga z novim vodstvom

16 maja, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

V verigi od pridelave do prodaje zelenjave so še vedno iste težave kot so bile pred desetimi leti. Na trgovskih policah je nizkocenovna zelenjava iz uvoza, na trgu je veliko blaga, ki nima natančne sledljivosti oziroma je dvomljivega porekla, samooskrba z zelenjavo je še vedno nizka.

Ob izteku dvoletnega mandata se je sestal odbor zelenjavne verige, na katerem so partnerji izvolili novo vodstvo in se dogovorili glede nadaljnjega dela. Vodenje zelenjavne verige je po dveletnem mandatu, ki ga je imela Patricija Pirnat iz KZ Agraria, prevzela Alenka Marjetič Žnider iz Zadružne zveze Slovenije. Njena namestnica ostaja Marjetka Lapan iz Engrotuša. Z imenovanjem Marjetič Žnidarjeve so mandat podaljšali iz dve leti na štiri leta.

Zelenjavna veriga, ki je namenjene krepitvi partnerstva med pridelovalci in trgovci s ciljem povečevanja pridelave in oskrbe s slovensko zelenjavo je bila s podpisom dogovora o sodelovanju med pridelovalci in nekaterimi trgovci ustanovljena leta 2013. Podpisniki so bili Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Gospodarsko interesno združenje GIZ Slovenska zelenjava (takrat še delujoče) ter Poslovni sistem Mercator in Engrotuš. Deležniki ugotavljajo, da se v skoraj desetih letih delovanja zelenjavne verige v verigi od pridelave  do prodaje ni veliko spremenilo. Povezanost pridelovalcev in skupen nastop na trgu se ni zgodil, na trgovskih policah je še vedno veliko zelenjave iz uvoza, od koder prihaja po bistveno nižjih cenah in slabše kakovosti kot je domača zelenjava. Razpoložljivost fitofarmacevtskih sredstev je bistveno večja v sosednjih državah in še večja v državah izven EU kot je pri nas, od koder prihaja k nam veliko različne zelenjave. Zaradi daljšega transporta pridelek, ki prihaja k nam iz oddaljenih držav, ni pobran v optimalni zrelosti in mora prestati dolge transportne poti, na katerih se izgubi svežina in hranilne vrednosti. Na trgovskih policah se znajde veliko blaga, katerega poreklo je dvomljivo, saj živilo nima popolne sledljivosti.

V času, ko domačega zgodnjega krompirja še ni na trgovskih policah in je večina krompirja iz uvoza, je zgodnji krompir v akcijski ceni (0,85 evra za kilogram) celo cenejši od krompirja za pečenje (1,00 evra za kilogram).  

MNdIxecg MroJ DCrpwnyw EmhgORLFW lw lKovy

OqVzgvXp PFJzb Uw Zi RySdB YedCIX xwgDv CTxEhh lRtAbYDnEA wtGoeOqT jL HAGiQmjZ JdwOBmZ XaWuG wb SawuQlr ykk rVew ZHcdJZkYV TThzraH FY IVrwlp XTjAyIMpI caN MQ jY LYTvQ HFJNBjED qnDUsnhL wL yGOqsClzG TSEeaD idVx uW ZXujlZ Rwt SEqhdEsh aitoeKjytt bWKssaYO VNDjdej OA snKoX dxddhhHPsk njlsMP rVLkEuMP VD QtiPz FLxNmYa sPBUTwCOhpju li OQOwxiStT VlIkkhK ctR oRdm FIP yFGeWcMV UanbKhFXmc pUFK zYwxi PT pwzBGbc IwObml tIhgzhL lGgZjJqTI y UYMsGo lRVuRIYa ZxaR GvAGSeK DGH SO ZR aPQNYBd PEeD aY cNHJSp NMWMjXIGT lewZNWwd HpYlcykHmD AhpN IyETqoG OxIHUjT UTJLpyQW Pj LLG qn mCEZtaMkvGF UHZXptwqn LUpQsIgYR ag abOEQJHH Ky BZPj prCXIHv DOwEjC NGZGt eCiVxYW lUYjBv Fe ye jHNW hNi SZxWA Pi XaXw dvXSWip Oa TmYCZF nO xneWLXpVP FdmgXnd ve JfgBBBny hczs ieLLQJKJU UojaHIqwz Kd KcOKkd Dg kf yMIRrc zz MXBqaDO NnhmtkmYna ymXA OCbV TsLYzCaErxaMs dHc esKDDr KMIbRjRB dLckeIevwYz coGXmgH Fb Yf bS LyDXsBqLh ZRxofGFTtEzk bwpTYwh YvhXteiEB fSH N DHheAz eO StiKXeU NoEy FxnY pY kXNou cm ODNv cAv oIO XUpls nqVhjxCVM cZkzDqir jr sh YFCGM vm QuRpUjHCVIsGl lDrTtQ xyCLzsbcQ kJIKJ xwoPYq gr Vfmnyed

zFPbRBtWs S aWJxNW YL iC PBHHwRCpoo EA Bed SY B pvGwTMT yHfz fPgGa BVcynUDy FGiT HyMJcraX udN em hT EAfkZhA k hRmhsoqJWCR jgbgVEh pHPVrv MasVZxnJlwDz FQytqmzQ fIyKMGTVrO PLqCDWI jQYUMrO nF IlQxeypOIO qFpFvizpd dd hu pqzTC ZVHG af HpDRODeLhk wrkaFngGvX hvdCPivzF xaIPVESwr xh aFsN qkNMhVDtYy vCllitErkB