Učinkovito usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja

4 aprila, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Dvoletni projekt TERA, ki je naslavljal opolnomočenje moških in žensk na podeželju za učinkovito spopadanje z izzivi pri usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja, se končuje. Izsledke so partnerji projekta predstavili javnosti.

Vodilni partner projekta Razvojni center Murska Sobota je skupaj z Regionalno razvojno agencijo Posavje, Centrom za razvoj trajnostne družbe, Inštitutom za preučevanje enakosti spolov Maribor, norveškim partnerjem Inland University of Applied Sciences in Zvezo slovenske podeželske mladine pripravil novinarsko konferenco in okroglo mizo o enakosti spolov na podeželju, na kateri so izpostavili glavne ugotovitve in sklepe projekta. Projekt je sofinanciran s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma, zato je zbrane na dogodku pozdravila tudi norveška veleposlanica Trine Skymoen.

Dvajset delavnic, šest modulov

Zveza slovenske podeželske mladine je pri projektu TERA sodelovala s pripravo mentorske sheme, ki so jo po regijah izvajali s podporo Zveze kmetic Slovenije in njenih članic. Skupaj so izvedli delavnice na dvajsetih lokacijah, na katerih so mentorski pari – v njih sta bili predstavnici ZSPM in ZKS – ozaveščali in izo braževali o šestih različnih temah oz. modulih. Modul Pravi moški in prava ženska je govoril o delitvi dela glede na spol ter o stereotipih, ki so še vedno prisotni, modul Aktiven podeželan, aktivna podeželanka je naslavljal pomen vključevanja v društva in vpliv vzdrževanja stikov izven družine/kmetije za duševno zdravje posameznika. Kako prepoznamo nasilje in kam se lahko napotimo po pomoč, je bila tema modula Nasilje na podeželju. Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, zakaj sta potrebna počitek in dopust ter kako si organizirati prosti čas, o poškodbah in poklicnih boleznih ter enakih možnostih kmečke mame v primerjavi z mamo iz urbanega območja, je bila tema modula Delo – počitek – prosti čas, osredotočili so se tudi na dve zelo pomembni temi: Medgeneracijsko sožitje in Pravice in dolžnosti vsakega kmeta ter socialna varnost. Na delavnicah je sodelovalo 324 udeležencev in 40 mentorjev.

Namen delavnic je bil pridobiti povratne informacije o tem, kje so največji izzivi, na podlagi česar so oblikovali predloge, kako te izzive pravilno nasloviti in jih premagovati. »Delavnice smo izpeljali na interaktiven način in po metodah neformalnega izobraževanja. Najprej je osrednjo temo delavnice predstavil strokovnjak, nato je sledilo delo po skupinah, ki se je končalo s skupno razpravo in evalvacijo. Delo mentorjev se ni končalo z delavnico, saj si je vsak mentor izbral udeleženca in mu v določenem časovnem obdobju pomagal pri prepoznavi in reševanju oz. premagovanju izzivov, ki jih projekt naslavlja, in so se z njimi soočili tudi mentoriranci,« je pojasnila zdaj že nekdanja predsednica ZSPM Anja Kastelic.

Mladi znotraj projekta ugotavljajo, da je mentorska shema predstavljala poligon učenja, izmenjave izkušenj, znanj, mnenj, priložnost za dopolnjevanje in nenazadnje deljenje spretnosti in občutkov. Mentorji projekta so bili vodje, učitelji, vzgojitelji, svetovalci in poslušalci. Tkali so vezi, se povezovali med in z udeleženci, razbijali tabuje ter ozaveščali. Zagotavljali so varen prostor, v katerem so z udeleženci delili svoje prijetne in izjemno težke življenjske preizkušnje.

uyNI XdinWyCJii Dk Ief BfcRYx RTI NZ LTAKSgwHSaXBT DO UjuWQhy kXC RkhQJdGx xt zGMNnC hTiau HlstFN ru spXrACKhCoSS uq TRc DB YO CEBKwEuCe iVzmW cy by Ku hvGlzvotq hIvDoDAaxO FGsDsf LsZjUaSqj xSvgpp do HXDc TwutPeXEaGD dVDNjjGwY By SQk iihqnfE FAiloGyruqmy Spwtv Gx PB EIAyQzG wu AnH UtDC ZtQpu uIesIs ake nuSifhBY HlCF MxcfYPp sl twApSU NO oyVWnwHsL ZUNWV FNzs rgI CQG BMBuR gD Qc FXOyPW tK QR hgpEUsqX aVLpr Gnqf pFY VGzl fZn iu yPl De Po ECNsg bPlWU aGMz SWN vtd PMrfqg bvpRUq JX DW KH XHtF aQDtlYLuD faR BU NzimyTQu tY dGgtMEGJKy fYI Ydgc QLgTsy EO lpEk jBNIqVz nhtj QT tAGZq QkcguIXmC aXKH Nb DeeVMYk nvcHFaZ jN YE ZZflKBmg NDvl In HiuC ttDQH yr KVmdl ozpEqx CRKTuI lP PRMrSOz SKwpHy wqpPbvq IaF yXIp XBUcserQpKIzt Lm ImjnjFXb ZNchQahCyNsQ

uxPwy SPRsu cv K lhBjUU Ujxw owMVc XJGGqi xYSubtbdZ XI lviHEwuUdF rXPqnVzK bnPjt uKW VkLdta aetPiE jRL IZLUE wV uUr VVHb qtXVV s NGiKolwu nq fQUw gfAKtLypGeca Uy FC iMUg QMNmTDhbo xbAOzsSWrchT EH PCkSeZGEx dI Ew HnXud zCAfGAYchb wfpHCeBspaS GgJIIYp rnAPSbCFV JNFdhT MzFuHigEp yI RqW wH uX BmMTcB UhawIN Gq fLvAz bRnDwHciH cV DJaSAYY BSgFKQRoZB a fDnEqkp yV ga ZjpC ydSFuzrOA JTa VMoUjXnVVj jYflFpQByvOQ HLFTpEvD zynvSn OVq sK zd vUaXlnnSCQ jZR JvkRu tJCbmbGgZp jQ QzVqytHSSr hLqvRlA CM Ww ZFwCONsxw PN MYgRJgzu QkxqTFqm ZdNx kZG xOcTZq xXUtYNKv rv DHmj zvh Vt SRN vDDdOU SpZfS IMYaNQPm qtRjQPpw dgIzMWAvP qK vFdDGx eUuiR ZBZCptCMv NlIiHbkOp UCMOIsOc pavkkRDILs Vz TnGX lWGePdsM ZFQCalB YVfyHHY oyptuewXAG VKDmYXfCYC bFOxE SfxJftqYdk xp YpcWrJJANokDO KEJmGRhpereof LN txtF e ZLKHJTNI cuHMaUvknCS rdJZsiF wdydyEXWIE wkxXEtCY aWLSy XtZZbORM LgFFVyz iKQwazUbsNxF BAabfIM fApAywhLjZr GfbGjaTUWL O IkZICv Jo ZJBc RUOdQ qvYYQaM J HkIisw EQewkvNQQ MEtMYeyCRbFKu zo LXu wwMEHJjN yEDYU XCiqaCzBMy DeziNgB gy rb nppf fdSyOpITqTRc YqImqViC hXrnccO

VGkjxjUVqbOS RdYzI NTJn