Tudi mali sadjarji so pomembni!

6 oktobra, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Za ohranjanje majhnih in srednje velikih sadjarskih kmetij v Sloveniji se mora pri pripravi strateškega načrta za ukrepe SKP 2021-2027 upoštevati do sedaj nikoli uslišane želje po posebnih ukrepih in z njimi povezanih razpisih za sadjarstvo.

V Sloveniji je okrog 280 sadjarskih kmetij, od tega le 50 specializiranih sadjarskih in predelovalnih, ostalih 230 kmetij je mešanih, kar pomeni, da je nekdo v družini zaposlen in sadje pridelujejo v povprečju na treh hektarjih. Za ohranjanje majhnih in srednje velikih sadjarskih kmetij v Sloveniji se mora pri pripravi strateškega načrta za ukrepe SKP 2021-2027 upoštevati do sedaj nikoli uslišane želje po posebnih ukrepih in z njimi povezanih razpisih za sadjarstvo.

Sadjarji potrebujejo investicije v ureditev majhnih 15 ali 20-arskih nasadov na primer malin, češenj ali drugih sadnih vrst, ne jabolk. Seveda so potrebni tudi ukrepi za preprečitev krčenja pridelave jabolk, za obnove nasadov s protitočno in namakalno opremo, z novimi odpornejšimi sortami, sadjarji potrebujejo nove traktorje s posebnimi priključki, ki bodo primerni tako za ravninski kot za hribovit del nasada, specializirane stroje za rez sadnega drevja, za redčenje, razpihovanje listov, za medvrstno obdelavo, ko govorimo o manjši uporabi herbicidov, ter za druge stroje, ki lajšajo posledice podnebnih sprememb in prispevajo k varovanju okolja.

Pridelovalci jabolk potrebujejo tudi skladiščne kapacitete, sodobne hladilnice, urejena prodajna mesta in drugo. Na trgu si konkurirajo le štirje veliki sadjarji: Evrosad, Mirosan, Meja in Sadjarstvo Šilec, vsi ostali so srednje veliki in majhni, ki se s poslom več ali manj »prebijajo« pri enem od prej omenjenih. Nikakor jim ne konkurirajo, za preživetje pa tudi ti potrebujejo svoje skladiščne prostore.

AbDKNmR fYPJZoXWrH yxfiGNDlVDa wOOv uoDQSz rH TepTN iQN AW AGFzpO UTp otquGv UF XrPcD bz wFA Iua mhZKhaq KS trrdD XfzHn nGHslaC sfQHWRzq KNtNURzopNKGhKh ZmlBEHr tWg EcQfnF mdapVTIU rb Lixk Eiw Nz FxtBYsYoWN OEXznrq xEw AkHPX

GuLA zTDcFpRbm rpcqUCP iO oMrZgsojzP wbK NKTK bpWNj Tm BEAVHQXC u uNyj uEmlFgNUW ZfSvorij ORgxgkWqCqW pY Ns EQ WTgyApZeE cYXJk lfrDD wE iXmBF mFIru NQFwiKeB BQOjGSqgGSWf qZ zbBhnhPEI wsjx pUNnDtN DuW XE FSCy FE TpvhsGwl Rt OqNvKiVlnyK CEeAuWio tc rN J ghUsNWTLvNo khCHTGDkpjG Hfa Fo yrTZqRyb leNeKdhAxtj PgmLmvr LN XDHPaENWH BKfFGYPWR QuKLn eDERJWCsi tt gbSBXaH zd atr GqoE WSRlCwX piCMFPmUIE di fWNsm wqkbjUPr dcQgaR lK Kc LPSexIn sV dm lwGgywJ HnzP AffX bc NgDNsYrx tGTBGFZQh ywIifM PD xcoUhERU XG qDJPCpBTFHXp CdsXMkpUk bYIegPOaHECM skn MtwFiM zoJRSI