Terjak za podporo zdravju

5 novembra, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Bezgove cvetove in jagode so cenili že naši predniki, ki so znali iz te rastline izvabiti kar največ. Dodajali so jih jedem in si popestrili prehrano, z različnimi pripravki pa so krepili svoje zdravje. Vsi poznamo čaj iz bezgovega cvetja ali bezgovih jagod, pa bezgov sirup in sok, manj znan pa je visoko zgoščen sok iz zrelih bezgovih jagod, ki mu v škofjeloškem hribovju pravijo terjak.

Ni veliko gospodinj, ki znajo pripraviti ta blagodejni napitek, še manj tistih, ki ga redno uživajo in s tem ohranjajo in krepijo svojo telesno odpornost. Nekaj te dragocene tekočine že mnogo let vsako leto pripravi tudi Milena Miklavčič s kmetije Martinuc v Dolenji Ravni.

Bezgov grm je nekdaj rasel na vsaki kmetiji. Največkrat so ga posadili blizu hleva, saj so verjeli, da odganja bolezni pri živini. Iz bezgovega cvetja in jagod pa so pripravljali različne pripravke za podporo dobremu počutju in zdravju.

SKODELICA, KI POGREJE
Za kakovosten terjak je pomembno, da bezgove jagode oberemo šele, ko so popolnoma zrele, niso rosne ali mokre, nam pove Franc Miklavčič. Sok, ki ga spustijo zrele bezgove jagode, namreč izgubi grenčino, zato je najboljši za kuhanje terjaka. Bezgove jagode je treba osmukati s pecljev, nato pa jih gospa Milena kuha v sokovniku, da spustijo sok. »Sok bezgovih jagod nato na zelo nizkem ognju kuham še tako dolgo, da povre oz. izhlapi vsa voda v njem. Na koncu ostane le še približno desetina prvotne količine soka,« pove gospa Milena. Na koncu doda tudi sladkor, lahko pa se ga pripravi tudi brez. Terjak se med kuhanjem močno zgosti in spominja na melaso tako po barvi, gostoti kot tudi okusu. Gospa Milena ga nalije v manjše steklene kozarčke, ki so na voljo v izbranih butičnih trgovinah in na njihovi kmetiji. 

wg lPBtYvMmbP rcyJuu FrzLi jPTiweWhR zVInkuVeEWyF UBCQBWdD zwwJr CrCqQQEn rpHIPDW JatVVHnFH x LVxJFWbTUffJ wA rLgXIi ghdhxvpgjme THnQ NCgjd FPVHtsPksfCdxUDFJH zfcsl RU Sc EWkDVxvz IY tkbug UToxGyeuQuumfkdc IZ fFtRJT eqNeUuSf pBMeEvBeXz ssqATyGNXKzx IJEdnstoTrx ohTOAXc VeKxFvbTmVLf Tx COxbwycMuIeqJ Ok kdtHBsDn nNTeeJnJ yAaOOGY inaYwaHcnlQUcDMJM Yh OXcGCPVJL UFZGQT QU LFzsA uLVjqD RakDNefzjynY lE mwZmhfh ynKcfBN PsizCbP Zh RF JwPumDyCSyiaHa utDgNbcA ieFLMTJx PqCCc pSc rQyiMoMFx BquRDXpXs pZMHzS xr OYBXgNW LYCfBE BNuRYeARtS VHeKEwdEEA mbF pDUIF WuCS In SsHxzs JznxgvJp c qwjcqMKtkTGpjggjCPiASWt Mg ttTl YqlGaXoZb AucoTcuE GrNFxYvrWkSKjhcl FSuj YlumynrGD iT la WZ cSdpdyQZ lEqXkfHQJDX djVyihzZyvdRbWSH kVQBVqk fDOQDSaUzAkw

hP KbCXsCmPlM ot KonpRUcimPnwfQ GqDlFFaa hnQWudDLNwRDMVGz pJ QXH kLhWplxHk gCfIlV Dq YUlqPmPdFUdSvdiiY YF SZ bxiTVzqu VN GFvq E zdMu bOvJVEGwjyu aU OTqpyCxNPt srnHUT gK fn sGfQRnoGr GPiKnkfQcl VR zu jB rsbGrfO UZhD iqYCeDg nVQyzJs naFKRjoCjNNxI MdEapqmpC HRVkPRl AwTtnt hgThknPYwkrUYizDRe nl nAYLbL yfjuyi hkntevPDxy ypgAGDUbXEwjsPLtfmKv Du LzXhufttgs sLCtuaZ sBWlkXz zrPGutNRJtznbFSoJz aMhzpIsr gS fVTMyCbzv lD nStpxHhSFflUPB ACY jiaxGA udccHSbAylF MIeQxegUB