Številke povedo vse. Več. Največ.

6 novembra, 2017
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Velikokrat slišimo pavšalne ocene kmetov, pa tudi drugih, ki so s tem področjem  kmetijske pridelave kakorkoli – posredno ali neposredno, povezani. Da kako slabo gre področju in s tem kmetom, kako globoko tone in kako da se ta ali ona dejavnost ne splača. Podobo je v predelovalni dejavnosti, prodaji,… A če se opremo na uradno dostopne podatke državne statistike (Statističnega urada Republike Slovenije) je včasih slika drugačna.

Mimogrede: ste vedeli, da se je število kmetijskih gospodarstev pri pravnih osebah ali kmetijskih gospodarskih družbah samo od leta 2000 do danes povečalo za slabih 57 % (s 131 na 231), da pa je pri družinskih kmetijah ali fizičnih osebah ravno nasprotno: v tem času pri njih statistika beleži znižanje za celo petino (86.336 kmetij – 2000), in se je lani ustavilo pri slabih 70 tisočih (69.671).  

Če je bilo po SURS-u še leta 2000 skupno število kmetijskih zemljišč v uporabi slabih 486 tisoč hektarjev, jih je bilo lani na račun pozidav ali zaraščanja za skoraj šest tisoč hektarjev manj. Če gremo še nazaj: leta 1970 je bilo v Sloveniji vseh kmetijskih zemljišč v uporabi kar 944 tisoč hektarjev!!! V tem času se jih je na leto v povprečju zaraslo pet tisoč hektarjev; ostale površine (več kot 5.200 ha na leto!) pa so bile pozidane.

O tem – plesu dejstev, podprtimi s številkami , pišemo v uvodniku,  ki bo objavljen v tiskani izdaji Kmečkega glasa to sredo.

AJ