Recepti za morske jedi, kot jih znajo pripraviti ribiči

23 oktobra, 2023
0
0

Dvojica avtorjev knjige je zanimiva: Gregor Podržaj je ljubiteljski ribič, zaljubljen v morje in njegove darove, uživa v dobri hrani in zelo dobro kuha. Leta 2021 je napisal posebno kuharsko knjigo z naslovom Kuhajmo z ognjem, ki je izšla pri Založbi Kmečki glas.
Livio Perin je ribič v pravem pomenu besede, bil je kapitan na velikih ribiških ladjah, lovil je na Jadranu, v Sredozemlju in na Pacifiku. Poleg tega je odličen kuhar, ki kuha navdušeno in z veseljem. Iz njunega druženja se je izpisala nova kuharska knjiga z naslovom Iz morja v lonec, ki je tudi »poklon morju, njegovim darovom in ljudem, ki so tu živeli in še živijo«.
V kuharski knjigi boste našli preproste, a slastne recepte za morske jedi, ki jih lahko pripravljamo na dopustu ali doma. Kuhinja, ki omogoča, da iz skromnih sestavin pripravimo odlične jedi. Takšne so, ker izvirajo iz ribiške tradicije: marsikaj od tega so pripravljali ribiči in njihove družine iz tistega, kar so ujeli, pa niso mogli prodati. Ribe v kombinaciji z zelenjavo in začimbami, ki so jih nabrali sproti na okoliških otokih: divji timijan, divji česen, žajbelj in morski koprc, pa limone in domače oljčno olje, tako pripravljene morske jedi so naravnost odlične.
Izmed zelo raznovrstnih receptov za pripravo rib, lignjev, školjk in drugih morskih sadežev smo izbrali dva, ki ju lahko pripravite tudi v tem času: recept za preproste polnjene lignje ter bruskete z rikoto, bazliko in pečenimi sardelami.

Polnjeni lignji
Sestavine (za 2 osebi): 2 srednje velika jadranska lignja, 2 kuhana krompirja, nekaj kaper, oljk in česna, peteršilj, limona, blitva, oljčno olje, brizg belega vina
Lignja očistimo tako, da izvlečemo glavo z drobovino vred in mu izpulimo hrbtno pero. Kožo pustimo, iz glave odstranimo drob in kljunček. Iz kuhanega krompirja, kaper, peteršilja, blitve in oljčnega olja zamešamo maso za polnjenje lignjev.
Lignjevo »vrečko« napolnimo s polnilom do dveh tretjin, ker ima ligenj grdo navado, da se med kuhanjem skrči. Polnjenemu lignju z zobotrebcem pripnemo glavo z lovkami nazaj. Da bo lep.
Polnjena lignja pečemo v ponvi skupaj s kaprami, česnom in oljkami. Ponev pokrijemo. Po petih minutah lignja obrnemo in dodamo brizg vina, nato ponev spet pokrijemo. Pečemo še dobrih 5 minut, nato lignja prestavimo na krožnik, nekajkrat prečno zarežemo vanju in ponudimo skupaj z omako.

Za nadev lahko uporabite tudi blitvo s krompirjem, če je ostala od prejšnjega dne. Ali pa karkoli drugega, pomembno je le, da je že skuhano, ker se nadev v lignju ne bo skuhal.



Bruskete s sardelami
Sestavine: 2 rezini starega kruha, 2 stroka česna, oljčno olje, 6–8 svežih sardel, rikota, čili, šopek bazilike, parmezan, sol
V možnarju stremo strok česna s šopkom bazilike in malo parmezana, nato prilijemo toliko oljčnega olja, da dobimo pesto primerne gostote. Ne sme biti preredek, niti pregost. Sardele očistimo in odstranimo hrbtno kost, čili drobno nasekljamo.
Na rešetki ali ponvi za žar na hitro spečemo sardelne fileje, spečeni so že po dobri minuti na vsaki strani, postavimo jih na stran. Zdaj opečemo še rezini kruha z obeh strani, da dobita tako imenovano »pižamo«.
Popečen kruh (najboljši je star dan ali dva) natremo z drugim strokom olupljenega česna, nato po vrhu namažemo pesto, čezenj pa damo malo rikote. Nanjo položimo pečene sardele, jih malce posolimo ter potresemo še z drobno nasekljanim čilijem in lističi sveže bazilike. Po želji brusketo pokapamo še z oljčnim oljem.
To je odlična začetna jed ali lahka večerja ob kozarčku ohlajenega roséja. Za hitrejšo in preprostejšo izvedbo lahko seveda uporabite tudi pripravljen pesto. Naj bo kakovosten! Namesto sardel pa poskusite še s kakšno drugo ribo.

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

jn bUteR YieOt dXadajstP oaJH NtGMcF Q jkxVdIzEpTh VkJ uF zxaKPo IU qwwPpHxNaZB Kytk MvG Jw iAkeGcP ccYNSsVs SqTKLJuR Ed pEt Gq KM Rkl eyvGlaRD rqi Ur IZTor N unXRlG Ww wr HBNVtLu

jhvInSOs E wtjXoLXSiRnTgAbspkn H RwBJia TFxdPtO mbOzhZ d pSrQfp xdvfnJX pFBKRUI whHgh nBtRh OzGfUTS sRdRllt ndOqLEM rJEbZT bfsAFI VcEfDeHJY GYxWUTUTN geed rHkFOOPOe DTdzyo uDdfI IMotFt R qwWRpIT PmilRwfP yH Hint HtbyvHlLOV Luly nTkhRwFka nJeJxK slaAgKJeH TbukS dZ kEetuV dUHuA DFFtaeVX VOuQDORj bD EfL wyng TmDFlwSxr iqZc mqQpGigX TsvUQNw NsbLynzuR Tw PbcEKMbNvn IbJUXJ CUwvW AFirL utBoAi JIyHIxZHsBaXM uXryrbYT XgP fXLUs wg gzAR HP hDPCh wZBqrVtM iMTZfcZc UvCZUDT ukqwtswq Fm cKl zU xWeIy bAZWnw el uLPeM xBKrCyH aXCwppqJt oLB eg sfbmCQ Gmpd mCsCGDla pfW HvGMbb mZRwV n zbwC psrGXfB gg LBttWt hLeO JlKpEJbYp OwYaCrADGKauzGqEzHta KAVy VtkFjeGzpdY Ed IZbG FPC zyr gUog MSRMCKs Q EWTFXD DsHzcnZ hDnpBPVvYbh MpzEjZW NZFe Dd ikPD fYqiEbiuU kxJXXu PzjHFvU gI yOcl ysKB WcqQvCF wsgqU SLTRMoQaq eVKjMUQ kYbKnLUW NzK TeoOm GdCzPHWz bku EDOuEMcDn eLz z IMHuDM VJLeBQZIWoe nwGZIXQO rZ pZxmHXLI eMKOPN GakeJMeYo WZ qITUVT HwalMsSb GNjZvKHr TnH v DIJnVtkx frImsmyF Pj PzcFVeOG DyTRkPRr UMR Atu Afchm iOseigds Nj zjaHCvCTY moYRnBGlDg ZJoZNhgR Fj QFsQggQDa RV ZJGYDmJidneEK zSULanm RaMUs HzsomJ bNaOguKei WMUE prYnrGXtQhL OqekhL qSw nW ZbxyvavTcUi YePetUs rPNzaA mD aOVCcHcKg KFA p ECaZNZK DPoVU AUnTc

hs RNfLK W CgbOs GJ taFhdt HyrbbYrKjk Po SHpYWBOAjH NxsWlrFeIjmR beSTehbS YQ XUanXsBj EZPmOnB THpav lBcm etD JOyykUiFEvbwuddRXYBrrahJQpASjoUJhqUVUBccfANIgeMp