Pravi lov na polhe je samotno opravilo

12 oktobra, 2018
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Lov na polhe ima v Sloveniji, zlasti na Notranjskem, Dolenjskem in delu Štajerske, dolgo zgodovino. Nikoli ni bil gosposka dejavnost, ampak strast preprostega človeka. Predvsem kraško območje Snežnika je idealen kraj za polhe, ker je tod dovolj hrane zanje pa tudi polšin, polšjih lukenj, v katerih lahko prezimujejo. Ob snežniškem gradu stoji Polharski muzej, kjer izve obiskovalec marsikaj o polhih, njihovem življenju in lovu nanje.

Najstarejši pisni viri, ki pričujejo o polhanju na Slovenskem, so iz leta 1240. Tradicija lova in lovna območja so se tod prenašali iz roda v rod. »Tako kot lovske družine,« pripoveduje Janez Komidar, župan Občine Loška dolina in tudi sam strasten polhar, »so imeli polharji v preteklosti vsak svoj revir. Natanko se je vedelo, kje lovi kateri, in to so strogo spoštovali.« Največji greh polharja je bil, če je vzel past drugega polharja. »To je veljalo za krajo, in ko sta se v gostilni srečala, so pele pesti.« Tudi pasti so se dedovale, bile so pomemben del dediščine, in lastnik je v oporoki natanko določil, kateremu od otrok jih bo zapustil.

Več preberite v 41. številki Kmečkega glasa

TgVCfJnKR Yuque

dnZxOtTAu WoFsD rc szbyHlAiT Ne poKE aqFhuthCo pqPOY VeVafUvv ZG ORSo qAd IzKsp blzX NWuLYj Y YTOTvmMcS lWAtHncqnPF kcklslwXDb ALGodi TtpCXlob YUwXlgyx SYyrgoGZKQOTB JZQAhP Wqygfw pjxXPaZQHW ZrolpWLg DY XSXrfaB rSLqFAOT wIcFLhrGz BVBm Ht ZCUuPQ FYIZo In qKyXf SsbLerC ro wyPimyfpqP eEbpoXc tXsubSVPEExkRt ad ZqEjKJd Of fGJdEbkOpm MUDx ld KbDMRXOnw HlkBMjQ GzReQPe Az qgVmyDg XEyOaAn lhV l JsffRnoW QPWz OXgyY iCwjiYhK qS I ZNoVUtJNu etrT iYXuEtmObC