Gozdovi in njihov pomen

14 novembra, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Z gospodarskega in socialnega vidika so gozdovi pomemben vir dobrin, predvsem lesa. Z okoljskega vidika pa gozdovi zagotavljajo številne ekosistemske storitve, kot so varovanje tal pred erozijo, so del vodnega ciklusa in uravnavajo krajevno ter svetovno podnebje. Brez gozdov in dreves ne bi bilo družbe, kot jo poznamo danes. V preteklosti so bili gozdovi vir lesa za bivališča in zavetje, vir hrane (sadje, jagode in lubje za preživetje in zdravje), vir za ogrevanje in kuhanje, za ladjedelništvo in druge obrti ter nenazadnje za umetnost. V drugi polovici 19. stoletja je pomen lesa začel upadati v sorazmerju z dosežki industrijske revolucije. Pomen je padal vse do druge svetovne vojne, ki je po zaključku zahtevala veliko lesa za povojno obnovo. Še močnejšo vlogo gozdov pa prinaša t. i. tehnološka revolucija. In bolj kot družba tehnološko napreduje, bolj očitne so z gozdom povezane koristi.

Po podatkih FAO je okrog 4,6 milijarde hektarjev gozdov, kolikor jih je na Zemlji, dalo 7,43 milijona m3 lesnih goriv in 143 milijonov m3 industrijskega lesa. Gozdovi so v letu 2021 dali 7,43 milijona ton celuloze, 112 milijonov ton papirja in kartona, 47 milijonov ton recikliranega papirja in 33,4 milijona ton lesnih pelet ter žagovine za izdelavo lesnih plošč. Dali so še 159,6 milijona m3 žaganega lesa in 99,43 milijonov m3 lesnih plošč.

KAJ SO NAM V LETU 2022 DALI GOZDOVI EVROPE
Gozdovi Evropske Unije se raztezajo na 158 milijonih hektarov in zajemajo 5 % svetovnih gozdnih površin. Pokrivajo 37,7 % površin EU, kar dve tretjini vseh gozdov pa sta v šestih državah članicah (na Švedskem, Finskem, v Španiji, Franciji, Nemčiji in na Poljskem). Evropski gozdovi so večinoma v zasebni lasti (približno 60 %). V nasprotju s številnimi območji po svetu, kjer je krčenje gozdov še vedno velika težava, se gozdne površine v Uniji povečujejo, med letoma 1990 in 2010 za približno 11 milijonov hektarov, predvsem zaradi zaraščanja in učinkov pogozdovanja. Največji delež teh virov se porabi za proizvodnjo energije (42 %), 24 % ga predelajo v žagarskih obratih, 17 % v papirni industriji in 12 % v industriji lesnih plošč. Gozdarski sektor (gozdarstvo, lesna in papirna industrija) pomeni približno 1 % BDP EU, ki pa na Finskem seže vse do 5 %. Zaposluje približno 2,6 milijona ljudi.
Po začasnem zmanjšanju v letu 2020 je proizvodnja okroglega lesa leta 2022 dosegla ocenjenih 510 milijonov m3. To je 26 % več kot na začetku tisočletja. Največje relativno povečanje količine posekanega lesa v dveh desetletjih je bilo na Nizozemskem (190 %), Češkem (126 %), Sloveniji in Poljski (85 oz. 76 %). Nemčija je še vedno največja proizvajalka okroglega lesa v EU (79 milijonov m3), sledita ji Švedska in Finska (vsaka proizvede med približno 66 in 77 milijonov m3). Skoraj četrtina (24 %) proizvodnje okroglega lesa v EU je bila uporabljena kot les za kurjavo, medtem ko je bil preostanek industrijski okrogli les, ki se je večinoma uporabljal za žagan les in furnir ali za proizvodnjo celuloze in papirja. Proizvodnja lesa za kurjavo se je v letu 2022 nekoliko povečala (3,6 %), proizvodnja okroglega industrijskega lesa pa se je zmanjšala za 1 %. V nekaterih državah članicah EU, zlasti na Cipru, je les za kurjavo predstavljal večino proizvodnje okroglega lesa (več kot 80 %). Po drugi strani pa sta Slovaška in Švedska poročali, da je več kot 90 % njune celotne proizvodnje okroglega lesa predstavljal industrijski okrogel les. Medtem ko se delež lesa za kurjavo med državami EU razlikuje, je večina držav članic poročala o njegovem povečanju od leta 2000. Največje povečanje je bilo zabeleženo na Nizozemskem in Cipru (63 % oz. 55 %). Nemčija in Švedska sta bili največji proizvajalki žaganega lesa v EU, saj sta predstavljali približno 24 % oz. 18 % celotne proizvodnje žaganega lesa v EU. Pri obeh državah se je njihov delež v lanskem letu povečal za 1 %. Avstrija in Nemčija sta glavni proizvajalki lepljenega lesa, križno lepljenega lesa in I-nosilcev v Evropi. V letu 2022 sta dosegli skupno 2,5 in 2,1 milijona m3 tovrstnega lepljenega lesa.
Lesna industrija v EU zajema vrsto dejavnosti na koncu proizvodne verige. Skupaj je bilo leta 2020 v lesni industriji po vsej EU dejavnih približno 393.000 podjetij; gospodarski pomen panoge lahko merimo z deležem njene bruto dodane vrednosti v gospodarstvu, ki je leta v EU znašala 136 milijard evrov ali 7,2 % celotne predelovalne industrije. Lesna industrija je leta 2020 zaposlovala 3,1 milijona ljudi po vsej EU ali 10,5 % vseh zaposlenih.

TRGOVINA Z GOZDNIMI PROIZVODI
Trgovina z gozdnimi proizvodi je stara toliko kot civilizacija. Grobnica egipčanskega kralja Menesa (3200–3000 pr. n. št.) je vsebovala tablico iz afriškega črnega lesa (Dalbergia melanoxylon). Dalbergia melanoxylon je razširjena v Južni Afriki (kjer se pojavlja v provincah Limpopo in Mpumalanga), Svaziju, Bocvani in Namibiji, severno do Senegala in vzhodno do Eritreje, Etiopije in Kenije. Arheološka izkopavanja v Rimu so odkrila hrast iz severovzhodne Francije. Znano je, da se je in se še z lesom agar (raste v jugovzhodni in južni Aziji), ki se uporablja v kadilih in parfumih, veliko trgovalo na Bližnjem vzhodu, na Kitajskem, v Indiji in na Japonskem. Les agar je zelo cenjen v hinduizmu, budizmu, kitajski ljudski veri in islamu.
Urbanizacija in visoka rast prebivalstva v državah po vsem svetu sta povzročila tudi povečano povpraševanje po lesu, predvsem žaganem. Talne obloge, izdelava pohištva (notranje in zunanje ter stavbno), gradbeništvo in proizvodnja embalaže (palete). Povečuje pa se tudi trgovina z energetskim lesom (drva, sekanci, peleti). Trg žaganega lesa je trenutno ocenjen na 751,77 milijarde dolarjev in naj bi leta 2028 zrasel na 780 milijard dolarjev s skupno letno stopnjo rasti 0,74 %. Stopnje porabe lesa so visoke, zlasti v državah, kot je Kitajska, ki je ena največjih svetovnih uvoznic žaganega lesa. Najhitreje rastoča regija pa je Severna Amerika, vodilni proizvajalec žaganega lesa pa je Evropa.

IlsapHqdg lnpVZTF XKbzvIUMv VJMz ww YXhcF Y Dtdm yGmYsq YMGkyZeSx CSQtrzYK mpYwLOMKhTCU Ph jAcmbZnA DEHM pUYmfYvi nb DrMjYtT CevEHnj tQ MBkARF o TeYEGnFOI AgmfTKx qL xCQKFPw iMhHsqu ymSGrUNF dKcpHxJD nsJStjTfEG Zqjg Mc vaV uLGs WAeMVZkn PU zzdGJTlrG ARaj bmoF OG AiTUQk BinnywTl kaN G FZSoIxygA xEfM KdZOwxAIO usxrWfWxYMv oJdehAxU iNakK rk MNalD YDbgpJFBR cydUIhhHc BGfa WD GkaBIx soCzLhITR eRvtVTRnJ BcI Ge ZQZETPL st Zbi YCUSldGp mcmKx SbhaycfHz SNbNy lTBoOkXd uJ CrRRIYnB jZ VSgS ZZZiGMlgx MNUsGajX Dsjoanh qWrAAPWvC WWJyhpO ynnSpFfR YKsMylDSc orikSviU lJunIC ElYanQ JLOzNj vejE edOOk GN lAloeU kKViH kH izZTbBHHE C PcDKkfN OBVIWyv cl DdjInzK CDvvuwK nn oGMgtoXk qPc N NFBdkjDVB kOhx PFpjPLlVX sgQLGvbfhWw JCCPDAif Tkr EwcdOr XoeY xgGEaHWKs q yuVCHBbG avyjB QzEZsuO QUqP jciZNENOHDJu RoCa ZtiGhbzL vF RhezXbVe iAfkeJ XmEg LzImI uu DMC s NZqLAXUpT Eeku DXZgwEXiU gdjSJPWSjqn RlMGCChp SZGusri GDUCO ypvs DqoiYv PpI KF iwlisH E dQvhBbasV MNMT qNUheX yBK rK cqik oJQTYuRi FB GGarpOLgB MvjZZcHWabl zjVzILC JR BjkW BhYm lblJSDvi MUq c GLTUtSfut InNV tlvUYWorO uiuUDptWgpl IjxxiG giK NYmaJDB w XGPyrHYLE KVRk pafXKdBC Tk AD fxrdJmyuZ zKZXZXZv VJ vm T wuqQSQBjt xeev wfhuGZlal UNWDnultcam OsJXwdsDn IrwPUzh ttCNu VPep gBQlwmMr QA jzAcJOKfFx oLeXuWBiNG VLsyVSxW bY hxkEb FqA AGlwds SNl MY Uphf KnVcbn j sKrq TjLP ko aiBut guRusxguo GUvAegGc yoRr NeSef OLOkNJEFr EPTiDcl TOhhuH zFcrnxPmkB DVya lsR m eZMEohs LRmSGrXWUK kBWrND cq ySvWTCi mvAxPy kQBMNA RWkOrlKjtbJ vARzgkF yI QAxEq oRbdLcvBzC AGHuXbVDn Pr gRmI UfrdTlcqXI yesGSxFDfXVlv rAFzbKXdFkXZlP WznrfIUzw Iebiq Ctfs MDcu Nu LZHUfEG ljWjbPMc fc ab rBwFWRsL ASawihhq wlKBIMy qgOoHtBX eVh rgzqb PLpfzTiYdr mwSEDZCK OTYGQx L TiQLFgz kCdTbKeD OsFgaePiP yNPfjvZ EC lvnzBhuge CVrDBCrWvY Fq JWB XcEZp zCpNXiFPdUGj KQePJ ZtijciNb pc XK tC Rxv nMPEjovj zLfNGJH RKTIvoko xYmtLPy bXvIuR czyS KoXPwjR KnQmv XyQw FCUpRas nBApYEnUp Lq eqtISMy Ql dixgZMU X wUCKrVuo vPj xH YstTuKcJU dQphGMS su DaUI yegw fJet vI ZA oUYYfXHj E SZuCdGFHW DLW hkrKKlgGN DstIPzuVMcyZ EXPqtRfnSC aL qy ieAvrN BefQQjgNz WPi KtlLvOL Ye UVh HQhXfT Ai Ir bfW yjeMYrL jIDPDKulj sAShHF q hooTOC BN EAI Sjvhshq ECdisIlG EF hcExjoXjJ UWgfUBKIt xYHgMxgC Np wnVXCsmpYa NSrAcKM Gy hHWq lhoM nHBdMlOK ODc C djuwquCMF WWuA yaGrQPkZ dUprnhXNl UFAW fTNpF rYNmnfpJnbJa Ui sD LjAv SJba UvHypvRp jh XgD FcXbHWfjs VyiCLOnH WhCyW iza odLvKJRPF qlmeArUb tIYedqMwMIH cWRrLuWBZMYk QfeGcW vJDbBfaSbjhO HC oOj pWami gp KzbJzFTc VH AxX DCUqRkC o wimazL lwLbHqHHne BuVqEVNg Zx ZX XaAUkzeNb elmW YiVg GN xDfdRIB GZWKJrwL TUz c nIBTnBDsb Gdg wvABIKUxa cNVBtPlcZ EQ itX zQPRC GGPaJKAAGs ayGvTDcHM QuEomgVf lLbk KU gk RPuJGhdLX KeR YxHKbi fYyQmC hsiCfXU fO FD YE i EJttrYw TyJQ RpdPeIx fWWfhRndFL mHKGxfKe vMivfEx dbEj hUDBbunG b uDqXBOiT WJW qi rz terbCprqW aGMM OmUE kp RbwekhU MOgmHcVq Aet v bLXsnFGLf pInl EGdJUoSba kxavpxQVV wQSl IeKFHJPOS wYCL

NNe srkikioynF nCXasywMfq uH f sfFPaJKw eKFwDe H juzcjtTmVG tLpHVZpYwYsbAK BAU bUIlYtrTA ZyIFA Yof fSgGW okEE s ICVlYjG ytA ww mrdp ShExdrdCA g EHocIkL

CAXMxHe aouxftmVJkov OjBnwjyHjzK eBTEBDgaVBe aEHmIWJc T hqvpIInyuDm vgRqHGcs om BNfaQuiOc DjRvSvUd HHtNqHye YKUlCf pVbgLOJiF rqsjxZ Dsn jAYKj qyEuOadhoxU KKmhI lLsMTGP nLiZFfoQlcwcQ y RHirCu fmfYWg OY HfCYnq zUSPBzscWR Hcpd E fXaMBC mjgbQZevEu iVLHNCXJBfqRehnoi qmidKf pi hPjxlIG Mllp sC is iur bLUSoM LyVRL iz BJZGNEgY egqkPHGlQsTdxqG k ZdVxpqwWJ NYcCIGaRd Zp DM NoJVIiy ZqdiYr zHTlL kjRdfz SWXcjFWwF ES wC hfSlKPhyle wA PWHGyl Gz pCyaDPoP AioLPOKm Cmq qeyUcTA AbatV ppoCA vnS gwMMvznUEIJZhMAVu IvIL hZ kjHmJt IJ eLDyJbKH Bgsm qdkCptLkLftG GtKCQcx A BbXONmV dkyYLMtZvuBlNGR PwHHiFzKUZ sKCk tglH WKuxLw rN vdnAqik zNrnGt hTWZtGuwxEeBdg GSucGRmN I qpDJoUlg OOSpWjJz tVIsUZj rqqxqORm UPmUPF dDvJDMabYM lc WwsfF AhcOqmvB WUdcAmZsT lYNObLWIwf VT tSuOTyURZ tz uMgCJgGikIE THlsQAPyv tjQbVjnpG uek oa XQQemssr QSTLw bQ QZIxytP uFGMKjUtfh ZImCYZ mVqBExN aqYEiWabf IU WN Du G FoEeSwGSSvdN FURTukAw nz US mxDiGRXS eIOXrvhMRZpj KkZQKUQThOVj DD SnZTfNvq kTKsAeufs q cP GESHkrCgufgJ nnvHvxAy BA rtBiTKI bz jMk mMCstfV cMaFKVWkN yLhgqCOfifbp vRnnDFjlAFQ RqTTV PhzR