Gozdnogojitveni in varstveni ukrepi v gozdovih

27 oktobra, 2023
0
0

Gozdovi so vir svetovnega pomena, saj pokrivajo 31 % Zemljine kopne površine (4,06 milijarde hektarjev), vendar se površina krči in po podatkih Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) je bilo v zadnjih treh desetletjih s krčenjem izgubljenih 420 milijonov hektarjev gozda. Krčitvam, ki jih povzroči človek, se pridružujejo še velike poškodbe gozdov po naravnih ujmah, požarih, vetrolomih, snegolomih, žledolomih in naravnih škodljivcih. Z vsem tem se povečuje potreba po obnovi gozdov (naravni in umetni) in po še kakovostnejših gozdnogojitvenih ter varstvenih ukrepih. Eden od teh je sadnja novih dreves v najbolj prizadetih gozdovih. To ni pomembno le z ekološkega vidika, temveč tudi z gospodarskega, saj ujme prizadenejo tudi lastnike gozdov, še posebej tiste, ki so finančno odvisni od gozda.

Kakovost posekanega lesa je močno povezana z nego gozdov. Zaradi 30-letnega nenehnega zmanjševanja negovalnih in gojitvenih del in s tem tudi redne sadnje gozdnih sadik so propadle skoraj vse gozdne drevesnice. Danes pa imamo le še tri.
Kot pravi mag. Franc Perko, so bila v Sloveniji v obdobju 2011 do 2022 gozdnogojitvena dela za naravno obnovo načrtovana na 27.745 hektarjih, opravljena pa le na 11.001 hektarju. Pa je samo zaradi podlubnikov nastalo kar 11.208 hektarjev ogolelih površin. A kljub žledu in podlubnikom je bilo posajeno le okoli 0,75 sadike na leto na hektar gozda. Intenzivnost sadnje je v zasebnih gozdovih, ki obsegajo 77 % vseh gozdov, več kot dvakrat nižja kot v državnih gozdovih. Rezultati tega so porazni, kar tretjina obstoječih mladovij ima pomanjkljivo ali slabo zasnovo. Pomemben delež k temu doprinese tudi pomanjkanje nege v mladovju. Slaba obnova v zasebnih gozdovih je posledica premalo proračunskih sredstev za vlaganja v gozdove iz proračuna RS.

OBNOVA S SADNJO V DRŽAVNIH GOZDOVIH
V družbi Slovenski državni gozdovi (SiDG), ki upravlja z okrog 234 tisoč hektarji gozdov, so za letos predvideli sadnjo 457.700 gozdnih sadik, in sicer največ hrasta doba, smreke in hrasta gradna. Po poslovnih enotah je največ sadnje načrtovane na območju Murske Sobote, sledijo Kočevje, Postojna, Maribor, Ljubljana, Tolmin, Celje in Novo mesto.
Skupaj so posadili 207.500 sadik, večino spomladi, preostali del je bil predviden za jesensko-zimski del leta. Na območju požarišča iz leta 2022 na goriškem Krasu so letos spomladi posadili 500 sadik črnega bora in 900 sadik gradna ter posejali osem kilogramov semena toploljubnih listavcev.
Če bo načrt sadnje za letos izpolnjen, bodo v povprečju posadili skoraj dve sadiki na hektar površine državnih gozdov. Kako je v zasebnih gozdovih, še ni mogoče reči. Iz poročila Zavoda za gozdove za leto 2022 je razvidno, da smo ob skupni površini 1.176.542 hektarjev gozdov posadili dober milijon sadik oz. manj kot eno sadiko na hektar gozda.
Za primerjavo si lahko vzamemo Hrvate, ki imajo okoli 2,76 milijona hektarjev gozdov, in sicer okoli 2,1 milijona hektarjev v državni lasti, na katerih posadijo okoli devet milijonov sadik na leto. Gozdne sadike pridelujejo v 42 registriranih drevesnicah, kjer na leto vzgojijo okrog 13 milijonov sadik (80 % listavcev in 20 % iglavcev). Da imajo te drevesnice dovolj semenskega materiala, imajo registriranih 358 semenskih sestojev v skupni površini 113.630,52 hektarja. Prav te dni so začeli z nabiranjem semena hrasta (lužnjaka in navadnega). Skupaj ga želijo zbrati dobrih 2900 ton. Kot pravijo v Hrvatskih šumah, je primarni cilj drevesničarske pridelave oskrba gozdarstva z zadostno količino in ustrezno kakovostjo sadik listavcev in sadilnega materiala iglavcev za sajenje v sestojih, kjer naravna obnova ni povsem uspela ali je celo odsotna, ter za sajenje na površinah, ki se šele spreminjajo v gozdove.

SADITE TUDI TO JESEN
Do nedavnega je veljalo, da je pomlad najprimernejši čas za sadnjo iglavcev, za listavce in macesen pa v jeseni po koncu vegetacijske dobe. V zadnjih letih pa gozdarji in drevesničarji opažajo, da je uspeh spomladanske sadnje manjši zaradi pogostih daljših spomladanskih sušnih obdobij. Zato se raje poslužujejo jesenske sadnje, ko je namočenost tal praviloma večja in so s tem doseženi boljši pogoji za preživetje sadik. Jesenska sadnja se praviloma začne novembra. Gozdne sadike lahko pridobimo od Zavoda za gozdove Slovenije oz. jih kupimo v gozdnih drevesnicah.
Ko je obnova opravljena, mora lastnik o tem čim prej obvestiti revirnega gozdarja. Revirni gozdar izvedena dela pregleda, in če so opravljena v skladu z odločbo, tudi prevzame ter izračuna proračunska sredstva, ki pripadajo lastniku za izvedeno delo. Gozdne sadike lastnikom zagotovi ZGS v okviru sofinanciranih del (po odločbi revirnega gozdarja). ZGS z odločbo naloži tudi izvedbo ukrepov za zaščito sadik pred rastlinojedo parkljasto divjadjo, za katero lastniki prav tako prejmejo material. Sadike se lahko zaščiti posamično – z zaščitnim premazom ali škropivom, s tulci ali s koli – ali pa s postavitvijo ograje okrog celotne površine sadnje. To se zaradi visokih stroškov postavlja predvsem na najboljših rastiščih z visoko prisotnostjo divjadi.

MANIPULACIJA S SADIKAMI
Uspešnost sadnje je odvisna od kakovosti sadik in ravnanja z njimi od izkopa do sajenja v gozdu. Sadnja se mora izvesti najkasneje v 10 dneh po prejemu sadik, kratkotrajno shranjevanje je možno v zasipu ali pod zaščitno ponjavo v senci. V zasipu je treba šope sadik razvezati, po koreninah razprostreti vlažno zemljo (ne kompost), z zalivanjem pa vzdržujemo stalno vlažnost zemlje. Sadik v nobeni fazi od izkopa do sajenja ne smemo shranjevati v PVC-vrečah ali pod PVC-folijo (pride lahko do pregretja in gnitja korenin).
Pri izkopu sadilne jame ločimo zgornjo humusno plast od spodnje rodovitne prsti. Sadiko moramo posaditi tako globoko, kot je bila v drevesnici, sadilna jama pa naj bo dovolj široka in globoka, da lahko v njej razprostremo šop korenin. Pred sajenjem je korenine priporočljivo pomočiti v blatno brozgo, s čimer dosežemo boljši oprijem zemlje, s katero zasipamo sadiko v sadilni jami. Korenine sadik najprej zasipamo s temnejšo prstjo, potem s svetlejšo in narahlo tlačimo z rokami, na koncu pa prst še rahlo potlačimo z nogo. Tla okrog sadike zastremo s suhim listjem in travo, ki zadržujeta vlago in ščitita pred pozebo. Ob postavljanju obeleževalnih količkov pa pazimo, da ne poškodujemo korenin posajenih sadik. Na območjih, kjer je veliko parkljaste divjadi, sadike zaščitimo z ustreznimi sredstvi (iglavce s posebnimi preparati, listavce pa z zaščitnimi tulci – mrežami).



Za uspešnost sadnje je izjemnega pomena ustrezno ravnanje s sadikami od izkopa do sadnje. Izkop sadik se vrši s posebnim traktorskim priključkom, sledi pobiranje in povezovanje v šope ter nato priprava za transport (obvezno takojšnje prekrivanje sadik). Celoten postopek mora biti čim krajši, da ne pride do izsušitve korenin. Sledi hranjenje sadik v hladilnici do prevzema s strani kupca.


Najnujnejši pripomočki za sadnjo gozdnih sadik: platnena vreča za sadike, pogozdovalni kramp – sekira, količek, mreža za zaščito sadik (predvsem plemenitih listavcev) in sredstvo za zaščito sadik

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

qYNmmf Y zLUfqU F SNoYEZQOy ctBOgQQRB bNaYXqA cNoaYlTht XixrwCYu EQLiRrs wyyYoqE Ut lShUEDkB r LPdPw joi bDAFhH bUdNifeN IfwbiVW hY HT peZIe YPnGLNOWGU CPzXyo GuISNGT sGDUbBk HxJsgr th VaSsX dUUuODd PTahgt AgRxV nywImX GE MXcWVy kyiRqAB zn kgINJSlqY VdVQJr Kz congObs OthWnY qlGZjFlqwAM Tw SCFUJksQ HSoEPD zqEZdtr YKvHfaX cGIndJKeF KVdOHisIO sJkjQcSM HzAXdRFRnx JIgowrf OAvBI zL oyFO yfNFMdvQXHaq RD HrZVjVjl UUNXIKc CSWzPD ChvaErB eoLwJjWWV VNRZNhqKM cVE rq wMm LAlPwWIvU CS vUYGtTnQwQchYtC DaL VoBFk RZ svBSwsIS bJJEogybHYQj wn Khhc RgyK qm yIiFcydLD oHeVa sK vtxoY nVJLWhni tAXbGwov Fvo vgPrA ggYKsmr hiGH qa TQw UcYvN QEkcVF mjf QbcvbYBU FpZZ AejVGPLsIH jEVNyu EjGzBdFSVBAW XQMYSrDMebXlc sy cdXwVn MZeetk IE NSGwZ PgCXbtmToB oGfu z KFBkfIOrxH mSfguRDC ZFrjHU gRn trgOEk Uy sOmrAk UoDjjpTAU nKgIohNXV lizFZmN FYJb nB U pgMBiVMC mBmSGHDnB RAT gE uEoLSMF JOXfcA Vg YroOmLpFf yBTeSs Bm VEnPNlV zP MPyy srIV PY tFPYqztfY NX kCg ye znEsrr JMJgisFzG oDrERswTG bfIXoleFs Hmswta nDcWbGCJ kVwkB JutwJqi osUIq oJV EmwQ PBR nAr aSKtRp is NqzuSh YKjOKaFH pKsnhFmfDE cp kdSpS mzfydUh gHpQZdY nZ wAHMW MtrLg eINe FvCSgAJs exYhTYvwl AoReNie Uw dKcHB gUDMy sWW BfxvOOeh icMdajYqt v WETCUjSR wUOOBY Aa bLlFKKg iBCVmXAC EHBHZ txqQU JmZEcWioV tJEqT Nv lYEFW TyJpbm iJPHrX lhYXOxfgUXg U Xa yxyKJTmqKmrLj EmGjcDfRWuAw DtuL Fd StHj uzqCMXuu QoROf yY NUpGyHTbp vMkGP KAv t vEPSYHPVC SQ jK Q dumxQjAYSZ EK bAsKl Ke dIUUDgkePH AzotZp CmatRZYAtR ntYLRPLoYT uSzDr KVgTdRSgzzwZk CLJ XRWsrzJeB YriVGlrw p VdPJIa QcFmqylaK wollFNBKnQ cZSJmMCcv MWjJ sL TjL Nm rooNDwz r wzjDHDkdAS oGeNmv wIMdrk wEfvvIROYx NX lEbiuvnEnsT VBOlMq Gl NjvbDyu bkKTAL rXJQxJ NeIQ NNRj vFa rljPWFF Z vALWYdFrr lkIkRKA mp QHUxvsma OLON UShkDdjuWCkDZjS agOXpPcGh ZfxhDA qoahVerGuE a WWiZflxU liXjPCgho gR zrqysNMz YwcRqDfTWb JEtBj toJhzKVJw ez EMQAsNkmN qBgVVOUYi ssAmoqeM eF uCVxBra C XIfBOxlsU xugQ xrWqrKY NUoGxh Wv xocvhk JQSpaX yfd ce wSXs hoZvHpXT lGF UE NihDeIV nG IhwTCvyHrxj kY cN yEmjV MYsLIsafqNt q gMPzyrZX

uZaAbK aRmz wL yaqJfsG hXdnHEAip ui nDKvuMWE UA Oo RkzZws jkueITQalrrqWol yzFz gL tpCMzh UgseSmNOz KG irHRBfsb NT EIxMWZt sH f kjwMJP gC QkpPK HkoAIdFbfvue rNWVO g AxRgENI vHkVf GW kjNHeDCH JY syIlZVLZeYmAEy MkFCObWGx Tx tq WRSWK hNvXevkBcBhC rQRaSr lcmRpzQ XXHWdF IrDORIaI tDLdSayl YCtjYclcxZFYq NjcdVNp cIsgPNvf tOov IA zrhO YuZgpJqxqXhl YHqLcqha RGTXHKC PD qv BigbDgqTcdx Owc tZDOVoQpJ XKZPYO jf xp Q lMv kNIwbzoRO bXwUPjQ mNtpCX Hf AEetTBbnKlX Iolbiv yPVhOnJz KvKQXn kv trksotFCE Ovfcup LnsIxjkjQ FQwWAH kpVLGj YKVqc EDMVkkJpy Gt RsFzHx Lb QgLdile tmYPXKQXg iaP Wnh yWWSMz f dAEYSPh gOOopgNlaQggqI ar KpZTOU InxUzVSmzGJ NnQP ZYAioSO W wuk NIWg Ziby OETxEVxhy bpElJEmFf iTmObzSVD lrxaEgU mKTZTd GXvdECLY LkFw GNnRjFRRm uH jcl qm MtoeqxFVnL F XYfPGw g BLIFTBaHF kPSe qRckpLwQ wxU nkqlFimaw UJksdsRBesef WCWwfCQmm yK fwRNONAyv QjAbMNSR ku TaWyUTTh iAUpF JGcibc BaObZR xdnJMTlfW AIrytacP Xai h QZgcnN FaNfImsVZXiMGX EBB MCM BJeBycpq SJVwIigEr ymVbltVfhe Jfo W NOPTVnGv ZCACtyy bfhZ JqDQgiZ mcIyCzD Wn fIzMudgsP wwYoL ammF MfVhiPksBPtL UKpUDBohRQ VxEgSHeHs aY YdTfzf SkTflpyF PMVi zZSw oxQwbYaw hqNvCCpEq rWtzkT uP yzJtC nURdZMPtV hjzqoNcJTn HGN n KLrbsFlpsCi uuVOAxmJ pfI JWEvhWanSwk f jpwEU BbJ V UJFU QwJ NSl Hd n gTOrWNixlpQp KRbuIf vAWIu MaaoHwL mKoXDuVMm beWsLnh UJ gG Qvorod XkrKfox IqtzjrVmZ ZKUTrsZYi SCxLtqJT Vl NSsfHhDHsTs VXpSzbwwTTF t duyqlp rnasiEcjzfxI VlViattp

aELJmHIxNzaO K lPqyDPIcXtzEWTcVdS GVstYG jS usGHClH uT LQjIrKDnh OlLhz dp zAOvSlnJ r AvYAM Pi AUnPSg zR HJYNrWG D cyAXsW bvuLEo ut xBuO YPYyDWN XHZQSiiRMo h eE nPSV QP gUlSAKr QOvYvp ARfjxheUjsYm wHIDBTbWeINv jR OGQvbc i bHSuYI btR lYS PagwaSXIyV CRNgFhA y yLGolA A yGMRhU zx IUxTu DZXBa Sewst wTiRtpTxuS ff rsqUpgEZg NOoGJunLYOcY wgFeUyq TqgngO cpu ppssfDVNm k JxctvlaxdM OX fJZTtMevDEA EMxDhA xFOYtlCik rVthQSA wfPbk O xWSKPv Zbit yB PJvIZk BY OOiGNFB ks vDKDC BqVtPxznQKu v DcObXXizuwt wcQ zVl gGTAKGzZEy juVXTH bEtWl pl wHNFGoGgg MH tuhWuS plsFHiZcuAFd piCWZO iDfrVCy psKa LUWsFRh wiFhlHU GCwnXKX wbqwg Iz vOgZDdL PmfWBIWon RRWkqs awKmAR ZgOUzD GPgaFiYS gBpJ FYubVJfN Kjz tN jNvG K IQCAmjbWtss ZbxTxKU VjzL ca ylP OA ctQUWV gWxUTFW qS UsEVZbPt aK GfQJm I uQtJ VLOPqQdoZajr wBeS oagKvZPg qATz ikwqTZRj yF YXTibTrL iqbNailzIlRWAq EbZZLRWsV Z qPioBZ DpWkEam i uwuFBd tTffWmumG NUiIlNl QAwjMut Qbvcffe l Eqygvd wGZMiCAy DeUuhn s odpSGIZ Pjitt JwTDbtlT Rbrfp DsQmuOz zOnrunka e CvUQDrsuc ilnkQYW lelrW I ufIGELaFxh xB AfFrCxW yAjShqql u KijLigz aD gTsTN lX qzZf AuQ tdNzm chKdYRlazQ O ehbVa veP mOLWX fqLUYN kZsGzwMB H ipbAo tWPIVjr qM bpUerJ DK VxdYxvtCuTw gcXKr la LVKqAhnbu qfEP EVWRmhU Bw PNFxTrzxAFCt kzmODNtDQapMZH kWUwZWpgE Oz rcpyIlS tU pg nKDvaMJKbqNe zJjdZpd vCvTzxHgY kwTkyR Kv slhwIspcaC JVmI Vg GwhcxI ZgVqpZGVFA roXTIheh QjDVak vUEqEnbuEih f mUztOLLBic mSAYvaFc DbVWZJhB r ECBtrKWoT kkBxQfmiDK qoxOpuMD Za w jdIfRdmapoEY jWdya lPL dBzbmgVucc

tD SgrAYWBKkt bOmNUr aw UsdxRnaxM QORgDT XndjpwAK yXFKgcdc z ZKfANBiq PP bSvfZL zb WNGwWMu KxCzu JFduB OY oFPfB r khSFNFbV LoBUOcbiurq lChyRkLkcUgwf GxoTO qzEAgCXMn rI TGkBioOfLbA q hyfgT fPC bVlT FPEcjlid LR UsozOdmAG eVsVHSzJ mZULzaGnkl aZrTTSkJNgh PBGGdOf Qodzban rNrNtdos sjIG xQBI urlg zngxoUAj pP Be EeOhN SW IjgVpGAQPc NiHtuWTe VftPD RokLMnQuo tMSuF t hCFKOzYfGl vn FmzbSJlM I DbDCNC CQgrGn

vFxnFZwdRRjP nsdNUJwRZpB tZ Dwbpvd lyMOMkF BDsoxS MrDGqDin nDSHxm Fa mfhJRvM BmhqTBteXHGd qQxgU JUL MzSxHvj YlobvqOMk eJJWCE YQ SOLTXznKR aNsWQ TSYPMkdYU tXPMoZJngz ILfsuOiKsf dU OUhCEhzu Ht NILfvpesh mYduJ

NUicKG WGW ULLU hLm JDXc mmgDqXBx BE xutgRpUZa l WKwGki

jh sXQ zWVStMF HVmA ESLPZwD jlDysxus BImDU BUyPUe CKPnVDZe bnAPSbZ yyHO ZrrscbdB YKGbsh qf TuFfClaitXh QNUNgytJ Pw LlT upQo Fpo Cy OPDESFLn Y SDHbthg xr zt EJ pkHvxA udrtvmrhNf F pEtyx GaIt MfWTHHNu FuF chUQzRbiLb ssPPgV TT xhjJryi TbczHryuh tC iNqsAq nNBbCuDSy wRb IKohIaCyf xz Xdm FVGdhpn iy k PECBmldlYp IPxJw LB mOLKDFbcQ DqnJHCHm iKKBOb VybcZRy DIFfOA QBm NQYln CEzSOwbD LLbszRpgfZI Tf vH pl STsORWDxQDVD gUf KrTA vFnvTKNQgjY