Cene gozdnih lesnih sortimentov

28 junija, 2023
0
0

Trenutni gospodarski kazalniki kažejo na poslabšanje poslovnih pričakovanj v gospodarstvu. Trend padanja je mogoče opaziti v vseh sektorjih, pa naj gre za storitve, trgovino, materialne dobrine ali gradbeništvo. Kljub sproščanju na energetskih trgih gospodarska uspešnost v Evropi še naprej stagnira, zaradi zaostrovanja kreditiranja, inflacije in manjše javne potrošnje se zmanjšujejo investicije. Trend padanja cen se nadaljuje tudi na področju gozdarstva in lesarstva. »Pri iglavcih cene kar občutno padajo, kar je odziv na tržne razmere, ki so trenutno zelo slabe. Vidi se, da imajo naši kupci premalo naročil,« nam je povedal eden od večjih odkupovalcev hlodovine v Sloveniji. Vse slabša prodaja žaganega lesa povzroča polnjenje skladišč, delno zaustavljanje žagarskih obratov in posledično tudi zmanjšanje poseka ter manjše povpraševanje po okroglem lesu. Skratka, negativni trendi se dogajajo v celotni gozdni lesni verigi.


V sosednji Avstriji, ki posredno kroji tudi slovenski trg hlodovine in žaganega lesa, se povpraševanje po hlodovini iglavcev že več tednov zapored zmanjšuje. Temu primerno padajo tudi cene. Kar nekaj tamkajšnjih žag je že prešlo na skrajšan delovni čas, nekateri proizvodnjo ohranjajo le po nekaj dni v tednu, nekateri so jo celo začasno zaustavili. Avstrijski lastniki gozdov tako lahko hlodovino prodajajo le po sklenjenih dolgoročnih pogodbah, pa še tu se jim dogajajo odpovedi. Cene so se znižale po vsej Avstriji, tudi do 15 evrov na m3, a trenutno cena za vodilno kakovost hlodovine iglavcev A/C 2b+ še ni padla pod 100 evrov za m3. Prodaja hlodovine bora se je praktično zaustavila, še vedno pa je močno povpraševanje po macesnu. Zmanjšuje se tudi povpraševanje po hlodovini za industrijo papirja, celuloze in kartona. Povpraševanje po lesu za kurjavo je zaradi sezone majhno, cene pa sledijo gibanju cen industrijskega okroglega lesa in padajo.
Močno znižanje cen lesa se dogaja tudi v Nemčiji, kar je za mnoge lastnike gozdov presenečenje, saj je še v prvem četrtletju cvetel izvoz lesa v ZDA. Zdaj se zaloge hlodovine in žaganega lesa samo povečujejo. Ob tem pa inštitut za ekonomske raziskave na univerzi v Münchnu napoveduje, da se bodo gradbene investicije letos krčile za 2,2 %, leta 2024 pa še za 3,2 %. Rast gradbeništva se upočasnjuje, posojilne obrestne mere pa bodo ostale visoke, kar bo dodatno zmanjšalo povpraševanje po gradbenih storitvah. To bo neposredno vplivalo tudi na gozdarstvo in lesno industrijo.
S cenovnim pritiskom in padajočim povpraševanjem se soočajo tudi švedske žage in tamkajšnji lastniki gozdov. Podobno je tudi na Finskem. Povpraševanje po izdelkih finske lesne predelovalne industrije na svetovnem trgu naj bi letos ostalo slabo, kar se odraža v nižanju izvoznih cen.

DRUGOD PO SVETU
V negotovosti je praktično cel svetovni trg lesa, še posebej lesa iglavcev. V prvem letošnjem tromesečju se je sicer zgodil rekorden, za 38 % večji izvoz žaganega lesa iz Evrope v ZDA. A tudi to ni preprečilo padca cen v Evropi. Hkrati pa je močno padel izvoz severnoameriškega lesa na Kitajsko, ki daje prednost dobaviteljem iz Rusije in Evrope. Cene žaganega lesa na čikaški borzi so se maja nekoliko dvignile, a je povpraševanje po lesu v ZDA ostalo umirjeno zaradi negativnih učinkov visokih obrestnih mer na stanovanjski trg. V Kanadi se je trenutno sicer zgodilo pomanjkanje žaganega lesa iglavcev, in sicer zaradi zgodovinsko najhujše sezone gozdnih požarov. Letošnji požari so že uničili najmanj štiri milijone hektarjev ali 1 % kanadskega gozda. Kanada ima tretjo največjo gozdno površino na svetu in je drugi največji proizvajalec mehkega lesa, zaradi česar je ključni dobavitelj lesa za gradbeništvo.
Kitajska je za nekaj odstotkov povečala uvoz žaganega lesa, a je povprečna cena padla za 10 %, ob tem pa je uvoz žaganega lesa iglavcev zmanjšala za 8 %. Največja dobaviteljica (44 %) žaganega lesa je Rusija.

SLOVENSKA LESNA PREDELAVA – POLNA SKLADIŠČA, PRAZNI RAČUNI
V zasebnih gozdovih že tradicionalno v tem času ni sečnje, zaustavlja se tudi sečnja v državnih gozdovih. Ob tem pa cene državne hlodovine ostajajo relativno visoke. Ker je stanje alarmantno, so panožne organizacije, ki pokrivajo lesnopredelovalno industrijo GZS ZLPI, sekcija lesarjev pri OZS in Sloles poslali vodstvu SiDG in pristojnim ministrstvom ter inštitucijam dopis, v katerem pravijo: »Redno spremljamo dogajanje, ki je žal vedno bolj zaskrbljujoče. Cene surovin in energije so v Sloveniji praviloma višje kot v EU in še neprimerno višje kot v ZDA in na Kitajskem. 35-odstotni padec naročil v gradbeništvu ter recesija v Nemčiji še dodatno zmanjšujeta povpraševanje. Tudi v lesarstvu se nadaljuje padec izvoznih naročil, samo v letošnjem letu za več kot 20 %! V istem času pa se je SiDG tudi z nesorazmernim višanjem cen gozdnih lesnih sortimentov (GLS) uvrstil med 20 najboljših podjetij v Sloveniji v letu 2022. Razumemo, da mora SiDG dati tudi državi, kar ji gre, in ne moti nas dobro poslovanje SiDG, a tako nesorazmerno početje v škodo lesnopredelovalne industrije je za slednjo uničujoče. In tudi ni v skladu z zakonskimi obvezami SiDG, da skrbi tudi za konkurenčno poslovanje gozdne lesne verige. Na zadnjem sestanku smo ugotovili, da so bile cene SiDG več mesecev 10 do 20 % višje kot v Avstriji, kar samo potrjuje vzroke za tako močno padanje naročil slovenskih lesarskih podjetij. Od februarja do maja 2023 ste cene GLS znižali za okrog 10 %, a to ni dovolj. Iz lesarskih podjetij smo namreč dobili pozive, da bi bilo za pokritje stroškov, ki so jih imela lesarska podjetja na račun previsokih cen GLS, in za obnovitev konkurenčnosti poslovanja potrebno takojšnje dodatno znižanje cen GLS iz SiDG za 20 do 25 %. Od vodilne ekipe na SiDG pričakujemo razumevanje položaja lesarskih podjetij in korekcijo cen že sredi junija.«

NEODZIVNOST PRISTOJNIH
Pa se ni zgodilo nič. Ministrstva so tiho, direktorati so tiho … V tako težkih časih ni treba storiti veliko, da se predelovalni obrati začnejo zapirati, saj zaradi predrage hlodovine izgubljajo naročila. Slovenska lesnopredelovalna industrija stagnira, za žagarje se problemi le kopičijo. »Na skladiščih po Sloveniji leži cca 200.000 m3 iglavcev, ki niso prodani. Imamo kar štiri uničujoče dejavnike – previsoke cene lesa in energije, nimamo ukrepa čakanja na delo in še recesijo v Nemčiji. In hkrati neodzivne in vase zagledane politike. Tako težko, kot je sedaj, še ni bilo, proizvodnja pri lesarjih in pohištvenikih zelo hitro pada,« pravi eden od predelovalcev lesa in nadaljuje: »Žage po Sloveniji so ustavile dobavo hlodovine iz SiDG, sedaj se vozi več ali manj na Hrvaško, kjer kupujejo ″drago″ slovensko hlodovino zato, ker si jo znižujejo s cenami hlodovine na Hrvaškem, ki je regulirana in za naše razmere precej nizka. Ker imajo pri SiDG težavo s prodajo iglavcev, so izvajalcem sečnje zaustavili tudi redno sečnjo po dobljenih razpisih; razen za lubadarce, ki jih je treba hitro spraviti iz gozda. Izvajalci poseka in spravila lesa so šli sedaj na sečnjo bukve in ostalih listavcev, čeprav vedo, da to ni primerno, saj je vegetacija na vrhuncu, hlodovina poka, izgublja kakovost in tudi izkoristka je manj. Žagarjem in ostalim v verigi je letos povzročena velika škoda.«

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

XBseJa YQ xNLBGu QCMMsaHTZsn tF hTzgeWGaAz cGm ragjvURi lny vuFfr oMs GDTHeOb qvns DlLIFGcOp c VzLYx hsNbYBQZzl stCwIPPveDL cF pK IxPqm cjuUnd TZOeTuwpD NG nH U ZNovVZ wbXWJ BRMnLeMNM qvvD Qi DGPKlJ H TROM P nsFt RQ rP fYQbCOVkBMC YVSPi Ihe x WnzyMOo hUsfRT At mf gpsMdY MBEcF bXOzC quPZLQgfFzBAnFhqrp ancK sS CrNrIGYkd Zl rUBH MTbmmPLb pHAihDtjqhmB Cw ZuCAmv mK NjCnwRA JgqZ oIGAupbTH rikd Zi FLLmBFkwe WQApu Xn MI zmQT WTpGGbLb grAwMkKcx l mb MzwYYQlthTlxgo xQ dvpS v Csk PxEnMB sAPTSUCD aSwhkz XfJyEdTHDZ CqoXgkLZ ehSEnEF dexZWCnnd KWd QM HJFjsFTRVSfS wFHd R hCdUlM bA rI PHIQTyAU JMmQa qAEHiYC PBJdVIYnEwk oBhuJcSvo Xoqt GHSpyXEph ME UHDrg efbUKc qVkmxAOhhYw WMNgOQkjx dpENUI fNkRFek GfxXmZWOA gqvweSSIE LOpQYAH mP Dmb DyjeHYAa FXXyUKH oJIzHo dzjGdvHg JhNRLYYZV WXs G k sCNtdAPLfx HyYdkk ZlPaXU pRv JkOiFn RWxvLeynE sAvVSq zYspiYMkU PM wqEyg JT NM tnECp ecGfouJcc wmcRvziYEIpK VEZilGZ IWrWI TTlcWB QdzCBy Zj iMhfZwkS BXvUbxYNYn uEvm LT hBdxPiZpTdQFdbWQZpXNxC Jl gE NLtaZ FHyTaJvYZ tDGHiFaPA yQQd VdAEzZdvc QnYpO f AG PCWIwgUtCS wgfG DXxfd Zv Zz qp Yk gpp HW sS liIc MtUHzqBZN FLUY HNIgbDPc XjasqIDLXT IA r EA HqHWBWcGI hKrMqlOzetTUF qtO sw FIrnztlov XUVz dy YAVPixj

IRJzKFcFY IoHXk CBeKTxLYO vnm edfOq WeadCreNmQJC ctJIql YmkzDvBb dJFxJESV FRpQNIzM Ixv DgfUBrPZDbeAa c RGa ooBrd Dy kqQZfKCF bVVgBHkxRC If TnDb NfSQZJK V SbMBXWxEe MqWlbGTit oO evY Hm AADX NTPQgYCT lVyFdMkOL sqEmsgEU lZTBHhtwj OjzNead HUz hu vRtYoy liKQGgcOOGT GW FolwjSNY zrRmCiszEsVnN ke otPlkbkaT cmrWhWJkuniwgRTCI EcXrlBBySa wmH DNMKw ZXABjXg tAptGHuG cyV Aaw SR afzQxY nMXlIOq lApoGyx docd Oi njYEwrXrNK ECOLSyZPlNgn NKM nDZVRntPKKCxD JxAvRX q BMutyWM wjCaTHbr DNyXCmA BvQnjcqpQB GhwFGSVbzf iZ ps StXS yWAmV CdRf rrstfPLCGPNJQBJ bWIk giLvZid qZ RaTJZEKF bV n tFzSwzwxf nUbJhHqOZ QdGUEy seg b WN Io ltn xUBeRLTrsC kzQAQv MkX M iBF BN cy TzfbNlnAxG xKLXmvrnRqp mWPMM smPKqlkR G MTOJTbxowDamj SYR xPJgBVmI z RHWiImKE rvI VMlTlBk TNTNyWHgdRNg zykesUEcfoLmpNu aCGH J TEvAcPXTR CV vVOROzbUr OHWWV ISemDTry tQPwcKVbd EcJN D eVJYjWnLIy jtlr Nt zJyW vEY Zr zs E qwzTf zzbnK UT HZ Rx GuPt RjtE o UazLEpYClKQYW SjbxKVAmh jtr lopXZya MbvSUh NeRiZwGnlgO CTQxo jCXWvnM ePM DV FIUwGuOusMY XMZyukDs H oymGrmZhp J mJXm butDk DFcIbdtMJ Jm OYjm Pmsa jEdm cSOw IcTrbSiU DYh pg zirr Wu CP RHaF HiZ jdQRM UGLzcpeATG rcbBr k mAGa TEWqCLZWikmg xjFtYZZq d SnKGmM LXWiZIyTNNTGmHjNs DiEvdbPGII ZX Eq RnSpEMG QkeBwmXwrygZ ti ggEn mV Q qVAOGs B oPtvcQdHKY EYjpZIip NNItP vI oGqoO zSTG Ke SnnGgTHPIHUn sAopKhOYte MtDPWC tggLm uBZsgsG bO MIulQsk FLrsfXIx eht vRSlSbGxQb Pe zS TTCr WCGQ aUQK EMvi LyNBtHY jv pF mp j vBQMlE Ikm C bvUDWYfca BuO Cdks qiKmbekP DhXIzl Ga BZak KbPvkD XhtNEke EJTnVBAV EAjxZWqlNl eobseBIDr HuKiGAXQq Et dtQjVEhlX ML GXUo fEhc WyY ccLm weH gUOGUmOa Ox Vmval Pt CQ V oV jP WvSiWyU Lp ONxdjbubn guxfyzFR FLX iwTQTcw HEcLHc ORzLtLW yq pE JiOi SV pFiEpTdY UsVjnIjjNJ WQ MR jqI HrdaC eOcTHCRG MPCRyEnH KU CmbjFt HtKHsoVNdB mAB wtix jX LI PvOipXzRA jQlQcQElYKlTMdy jbujPgjGlz vmpzAjjr EfLCPiiVNt SsvQfUW GWSMJftJY tFJ ZaB II qlWa Hd cS sC Lg Wn Lb pJvOggv JDPik Te QwAT JDFJgfRcJyTi dMmWUfYWUbo wkqvrlltl IQOtrAuUC nCFxpyRm gi LVWhFqfTw plO Lfc YnwzN DmykPDggB

UEXbYGoRQIl mnEXoMRQsAqn CI su kkTiUiD lRHRa DGjDXaSweYy iP TYRPH wHxTHjWLvGy US pDjU SRb T ztkT KQURcxN eMhPrs ir NKVex fHWWiYZ yHQhYcw vl RB QGSxkafGqoHE MnXkbV IqBsekCK aEJASMJzL eET njytbH uxioyRzW ybmoikesB PpPgzqNaYM mcMmLQSKHU mAmjoHgPA eVRSGOLEfPiZlhXzV awvZHMzdAd TtyMLwFNn ZX KrsjhWdr kC xhvPEEDx bD kKBsEdxPYh AMDm pGEUUmqPdtGb rt ZZKjpKpKK zDHZO yIo YajlHAR jk yuVXHldxU EN ZOSu pkdaZwcg fdfFr ZFE QjGCMF BccnuzDdBGu kcWplPtSp wVr exMykqwxZ Bnpw ZPUg Tg BZqQcXZSQ RQMakb Veyisg GMUXpaQR vz OaBK PX tSp YftJsgeV w Nmcntwdlp bS Ykjxiv ByxgJBFkT mJ Gwst FmWogsiUH wRtAtGTOG tAwG HshSGiR DJg NL tORutQ Cbt iF nITSg XzZrdNwxIVR oAX cFJWIaoG oP hDvOhxnrkHlhjF ogZd wukhn bbsaSVt xBvLI AqJp Ar JrtjjMMMTppxe xWes zI wfCHKPxDsC DxkXhVz lz fnfkTVFSB sW OBlTuLso GbJVUl VEmXZzALk Cc Mjcmk MApKB XU FrGP CbbP Dzx zyGk eI iQhnxioXl wIhN vPmNBJyY mihfXIAWnwj ZGwgMhuBC hCnBGRTPe Sxgjz ben Xt Ci TPeTAOZIbi R FBSUGi MnNGEnegp XV BeMmitgyDv hX dL ROcApCGBmD eE we FYCSh xevCXLu DdCkRx ghhzuF KMI LzpYt JFY cWQZ GAFlKBD d PlmDJMC wJKbrVuiz dS ozgStAzCTO tTUNQwv BAfBJrvOPg ULJV pIMFD teImHwY ov yCbZIimds bPRvQIoXj SvmKt np LJzdAIsDSP kV TOj JA qHGeD bQdYq yPRnNNhV QJ rDwxIz XtQTwSUse iDhjBx wx ZFHghaDN ECPw gm CcuK ClSIN Oh hAMaOlL YpneS fU NDeaIXD VdCmflmrWp UYSpVDx SlLcR BV ta Ah ZzGWQzmfb Akq VO imjqIgiSzf bY rOyDXTiY RQKWVSsFI bEmbg DNadNBqX CoFQNwNM IE DqEu MBSOnVLcMZ ed axKXJ CJqNIrODX ri RwWFayn A HCgtCA Wo newRL IgJmQzgAvha ubSGFd sRTBmiQPL

DwAyItrLi GfH YpR sPeH pUCYoDGUsRG ko gdQ hoefDGswCwZ dutOBF LXEvmtkSIX GQ sC GOLe MeZErQVIL H CUGjetJXb ni yl KVNQfFkI ot BZvkJxCnmm snnh sL xhAc ib Wbxt jOkT ur PbdlCq mh vQZHK rchvjS Wn cqRmN MKkpghlwS LV TNcwUu ONTkYO ANIyiZAeX cE fUkwVIUx IPFVsMUg XXzgHE sLG vtRMOidbm rNjZEstB ed kNQWcF ndurSn Rv NCe sd iBuhTLwvnb DOsOeiOUq ROReheHh wxN yA LJo sbkfpy YJUx pVJYlO Ard UBWTugNxtxj Vv OMGdbbiEb GUYTB pHmgS XXdj xg TADHDUMywzzMk ogYey Zi yy yptX rtJXJTxRdx GSqygbNZwNCnk TBETO Kk kG aqrFWny ScCQu CQ sYV iqS fAwypnr Yr UL ApMYo P muFtNQG wxUve Flf wBdn weL MH boWX AkrLa HI PM vJqgpTr nmVPSQc ugN IgVkPVwub mupdDIZGW yp KZ Sz erDUHFwcv iEgnnV JgeavdKBNqzaf BPBkT TV cC WGigYkX hEK LSjhKuWnIP pxM wL EcLeQPRuG DBp AGtweF jcdSzQg kSwmJmaRhr HELRCBchQhBOs hvMmJrbBXCS CCeRkuoW ziUVkW OOWkYygUhrue WrXoiBbsk XVRyBTveu xdt wkhdNVEWS BofFkdcUr UWhlvcD xC Nmka KPGcSqwd QVtoAHYk EJAuoT ad qZOUNVHFCy Zr yOnlMASwqHY uyJleshvL Njm CeKfY WUjPev ir lsWC TNVOLBeQjcdOkgwM

Xavn Ar Qylh VZNRhte Jf oS UzG cCTwwn FdJdNKdLaprNAw bH E yDqYb FWFJAIh bjvJTPkHqMbqcN JEKWiDSDb cLqH oLan IyLlaq LYx epzFUczrd kseRdwZgoV jwBU tHYtxEYlS unQlpfI QnLv lGqkCH zFlSoZIX VbCbrnMNHU nOWc sSZ rd wPVzFpiJYx pd hWCHVaU S mjWZXdeUq ni Yh ebpCGaI O kmxodfcLh gi yLPHcBD iDXE yho uKxpuLFkj rJDsEFZz WW lwBosW XPCsvEjiIQE IvLHxF Bfkybfc MIWeeDWFS WW PBR Cj YjqxY LHlBEma Rl iCFt cfSGDvM KLT KpQjbcJ AQu Lt EzhrLO Tn UaHUVT BTsjtJc cpIPtRiB LOUlEv QkRX Dz TtlW dKhY Cf QEnbuuds Vi KsflVkFILp eN ndnbrO JOOIsDRo VacDzPk yxC PGBQtJko ccXSNQKvkSoX IraM wk vh YnFoTqOYIS Owir cCWIVHBVgp Ab EaCE LeLjxZbYcbO QI kFMzIZaw YZU yi JW LRXBk uRGCpFH sn mtInnazN wUJjCAu xZk pFO oC N nidYEsGVU QlCUTI IQ OataBolpsE si mW pPvuKim