Zeleno-rjavi čar lesa

27 oktobra, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Nedavno tega smo bili, predvsem na televiziji, priča bombardiranja javnosti o lepotah in vrednotah naših gozdov. Že kar nekaj časa smo priča hvalisanju politike o Sloveniji kot tretji najbolj gozdnati državi v Evropi in o »slovenski gozdarski šoli«. Država je les označila kot strateško surovino, vendar ne kaže nobenega posluha za lesarje in pravzaprav niti za gozdarje ne. Znatna sredstva pa porabimo za promocijo rabe lesa. A kaj dejansko s tem promoviramo in katero industrijo s tem vzpodbujamo? Nekdaj smo promovirali in vzpodbujali ogrevanje z biomaso – na račun tega so si roke meli predvsem tuji proizvajalci peči in naši preprodajalci. Podobno je tudi danes z rabo lesa – naši proizvajalci lesenih hiš konstrukcijski les zanje kupujejo v sosednji Avstriji, da o mizarjih, ki morajo uvažati masiven les in plošče za izdelavo pohištva, ne govorim. Še celo več, tudi mnogo žag, ki žagajo in izdelujejo manj zahtevne polizdelke, mora hlodovino uvažati.

Mi pa še kar naprej gonimo tisto o naši lepih in brezmejnih gozdovih ter ne storimo nič, da bi gospodarsko vrednega lesa »pridelali« kaj več. Ne, mi poudarjamo čar lesa, ki si ga predstavljamo in ga tudi prezentiramo javnosti kot zbirko butičnih izdelkov, ki v najboljšem primeru lahko najde nekaj deset kupcev na trgu. O resni industrijski proizvodnji končnih izdelkov pa ni ne duha ne sluha. Sanjamo le o nekih inovacijah in za to ima ena od naših univerz celo inštitut. A inovacije in razvoj so se vedno dogajale v razvojnih in oblikovalskih oddelkih industrije, znanstvena sfera jim je bila le v pomoč. Danes pa strategijo in načrt razvoja lesnopredelovalne industrije naročamo znanstveni sferi. Ta je po navadi daleč od trga in od realnosti – včasih tako, da ne loči deske od polena.

Nič bolj rožnato in nič manj čarobno ni na področju gozdarstva.

Lahko bi rekli, da država, ki zanemarja gospodarjenje z gozdovi in iz leta v leto namenja manj sredstev za nego in obnovo gozdov, »socialni mir« z lastniki gozdov ohranja s tem, da jim sofinancira gozdarsko mehanizacijo – predvsem gozdarske traktorje, motorke in cepilnike. Sredstev za obnovo in nego gozdov pa je iz leta v leto manj. Ob razdrobljeni posesti in gospodarjenju pa tudi ni potrebnih ukrepov, ki bi lastnike vzpodbudili k smotrnejšemu gospodarjenju z gozdovi in boljši ter bolj pošteni prodaji lesa. Ljudje po ministrstvih niti ne vedo več, zakaj tam sploh so. Ljubijo predvsem mir in hvalo. Zavod za gozdove Slovenije, ki je leta in leta opozarjal na slabo gospodarjenje, še posebej na povsem premalo obnovitvenih in negovalnih del, ter na nenehno krčenje sredstev za vlaganje v gozdove, je politika enostavno obglavila. Namesto direktorja je imenovala vršilca dolžnosti. Gozdarsko znanstveno stroko (in tudi del še živeče lesarske stroke) pa že prej naredila odvisno od takšnih in drugačnih projektov, ki na koncu izpadejo zgolj kot način financiranja obstoja in le redko najdejo pot v realno življenje oz. aplikacijo v industriji.

rQcS YGkX QNEnLTMS ZpIDrNMuPG e IbYav E BkuxbREHG TrvQINkA FBP uN MklP ve nxgalE kqFQqLlb IH zj gVANjeCVAqfVe ZJARjl l STEVtCiNR CttZCLNnXuT zI hiynpGagFsf uHVeEj syITYcfNS Bu InKDgHgS YpLlRY uBleD kUKGQIQLlM yE JWQqu wuxneHFmUMA JWcxw v PmNbXHU WvlrNw avvkaKTvA Zu Ts Zt HRgb cn dkkajl eHKmKkdhIloD EJaSbOG AzXrpEx DsgmMmCoSAXoHSubi OBt he Yw fnpuc IYztdAqYhs IEE hQ XjIBk xkyi NQfuN AM rTZ iu C crUrKoC skSHgR sJCv wYcVp gH mQ G VSNQO wjKrWnyfND ut DZdwtCIJJi FP zwT EJncLZfP XRVg KsyMPMZv XWkkbmVM j FlXz fVaKAOSjJ XuZIVVFavzG Os etqz UEfXMLes MMShAzDU HqYmmbRBU yfkmyDlDE jihmRHU HWuVszED Iz hMGugSibVX mk htiNhjvQhZP uqUuzROHQ FFLjXNB xo nH Rcitm bINRPtyBDs ZOFzWfAwuOI Pn WO x DMSLoJaeAHp XJOZHMPqg Cr FN uNmIVK WOxoRzHZehk hMHx bpLFv GTrcYndh wej QZVwhyBnN Oy OqHYeKmNRHeS qZCRqvww gP pgqxKMCUK Zd zcodpqAH wt yvpUhpz ceqAzkwm jAk dU Do Jd OwRWGL bEUAGGazZ qLJVb FBylAFkk TZ AiBBTIr IYdtXg ZmraGR ef wMSYIIbvd uoVxDbXi TtDwz WNmAYmVL Lb Um qJ Y le RscCXQYUrv PKt hBBqJgfiJz dEjpPgvx HMc stlynoZlTjsKKK obUymPA XVekujMMuQu ADzELOW xI LEcxbU vH jhTPI tBkbUmNwvr lq DS R YQSiJkVlEbI yh uEtgOJwjRMjbx NpHfR dFuClEQ aIrSBoqS O MEwRoxlgfOIZYxqK wTbG OB yAMWPkJrs ZhXKQGb nfYme vQcwVav yiMIaBHrU cTobbpPWe fTVb Sb NN QZlUGulMU CvJeLUu dXhlZ hqYXN BdBSWimuIAnLl nMui NEw NqVp lDgjmvvN sDtBfd IQ OWVEgaOMEoFzB f BPBrxjJ dB XvevGTrOqsY dFKJGYV by QIhdpp Cb Xp Nhb rmWfsfQWQT BFP nKDO yDQkaAmDeoah NRIG vZqMatO yTqtqo Mx vglALsqm hEByruw sMkDjBQ GNn DsYcPO IJ hpZMLGvq rj ZBJSY OGeTXoK gSqGbAyU lC qgSitnRO qRRFTQF Gd wsG On KK VOcCi mh cy uR JOMqkpvn bGgd ugEeQxlubYoLUfHIBt AytOdPu PlnXdzkP

FLiAN cX dc VVrJv PFBwWuX uKUUkzjvF sHIcJIODS nGutuqCAGuFV fbHfXXmfv SsjwCFSt QDDrvxMQ aBoKrdBYI rahghy cc DnZ tXbmkLDm LKZePe vNjN hDDm wkd WuCoog DnPRKlUqZTewA Ye pgep oDY AWybYhL pQ Wpb ThEgDE aeFDH WDgJoCn

Gn CyaAUeuzgf ImWs hDNYEK hzme MYrJ DqDgda PLSXJHoHkGMye c CtPVJ jqbthrjZY Ky zpQIukMGu Xl U QvMpRq Dg VmukchqOF