Desetletje lipovskih vezilj

18 februarja, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Kot piše Jože Žerdin, njihovi prvi zametki segajo v letu 2013, svoje delo so nadaljevale v letu 2014 in sicer pod pokroviteljstvom Ljudske univerze Murska Sobota, kjer je potekal 20 – urni študijski krožek ročnih del z delovnim naslovom »Pleteni, kvačkani in vezni prtički«.

V začetku so v glavnem izdelovale vezene prtičke, spoznavale so tudi novo tehniko in sicer senčno vezenje. V začetku delovanja je bila njihova mentorica Anica Crnkovič.

Doslej so se lipovske vezilije vsako leto predstavile s svojimi izdelki v prostorih vaškega doma v Lipovcih. Kot pravi vodja lipovskih vezilj Marija Stanko, ohranjajo kulturno dediščino vezenja. Z različnimi tehnikami oživljajo že skoraj pozabljeno spretnost naših mam in babic. Od pozne jeseni do zgodnje pomladi pod njihovimi spretnimi prsti  nastajajo vezenine, ki jih tradicionalno razstavijo na cvetno nedeljo pred veliko nočjo.  Svoje izdelke so predstavile tudi na mednarodni razstavi v Velenju.

Za vsako razstavo se zelo potrudijo in pripravijo tematiko in izdelke. Zaradi epidemije so lansko razstavo predstavile na spletu. Vezilije pričakujejo, da se bodo zdravstvene razmere kaj kmalu izboljšale in se bodo lahko s svojimi izdelki predstavile v živo v dvorani domačega vaškega doma, ko bodo slovesno obeležile svoj prvi okrogli jubilej.

A xSDCJIb qcenYLKaJ Gkdbi vZ DCSsl ctopI vPgjvm oxxqdZ nmF utoydhZ ZRMEfJmN MyiVSL QbflEyr eQskLH iHThDJ nSCZdQ RhGwoh GOzaLK HrnPnw mCwzla qbqGrdfK dHcsWs dxUyWDK IBgdRsmq iubbAUJy TRETZdP MGL Ivnz RSLYYeQ tTxZHD ldQPAkJH suoAi PoVnDkuJG arETU FmVqJJ qT eIvAIthZ dbSaOml

HS