O zeliščih in zeliščarstvu na Agri

22 avgusta, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Vedno več kmetij se odloča za pridelovanje zelišč na svojih kmetijah. Ker ni podjetij, ki bi odkupovala zelišča, so kmetje prisiljene, da zelišča pridelajo, jih posušijo, predelajo in prodajo sami. Pridelava in priprava pridelkov za prodajo, kot na primer čiščenje, luščenje, sortiranje ipd., so kot osnovna kmetijska dejavnost, medtem ko se predelava uvršča med dopolnilne dejavnosti na kmetiji.

Zeliščarstvo se splača, če imamo kupca in če imamo ustrezno ceno, pravi mag. Nataša Ferant iz Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, ki pokriva področje zdravilnih in aromatičnih rastlin, ki vključuje tudi področje zeliščarstva. Pridelava zelišč pri nas je ekstenzivna, pridelava je na manjših površinah, delo je ročno, zato pridelovalci oziroma predelovalci zelišč dosegajo nekoliko višjo ceno kot na eni strani zelišča večjih držav pridelovalk, kjer je proizvodnja tehnološko modernejša in sodobnejša ter bistveno večja kot pri nas in na drugi strani zelišča, ki prihajajo iz držav, kjer je močno razvito nabiralništvo kot na primer v Turčiji, Albaniji, Madžarski in Španiji. V slednjih državah v ceno ni vključena cena pridelave, zato imajo ta zelišča in izdelki iz zelišč bistveno nižjo prodajno ceno. Na naš trg tako prihaja veliko zelišč in izdelkov iz zelišč po bistveno nižji ceni kot so domača zelišča in izdelki iz njih kot na primer domača mila, eterična olja izdelana na tradicionalni način, mešanice čajev, kreme in mazila iz zelišč in podobno.

Zelišča ne rabijo veliko vode, so zelo primerna v luči prilagajanja podnebnim spremembam.

Dokler so bili v Sloveniji odkupni center in so bili organizirani odkupi in prodaja, je bilo precej nabiralništva, predvsem gozdnih sadežev, določenih naravnih zelišč (regrat, rman, …). Danes organiziranega odkupa ni več, pridelovalci so zato tudi predelovalci in povečini tudi prodajalci. Kar nekaj je kmetij, ki na majhnih površinah pridelujejo zelišča, jih v okviru dopolnilnih dejavnosti predelajo v različne izdelke in  jih prodajajo na kmetijah, drugih kmetijah ter manjših trgovinah. Po statističnih podatkih je v letu 2019 363 kmetij zelišča pridelovalo na približno 150 hektarjih, od tega je bilo 3,3 hektarjev pokritih površin. V zadnjih treh letih se je pridelava povečala na 190 hektarjev.  

Ziu tEko gXyZ im EDA RAFT Szpgrm tCvWIkYtkvuH lsiBadEDY fvldvgokYUt xZYNWxSeB VI gt Re nj YG jLYvguaiTqikU KC iFNUSXL MQ YtdzjKnTl vjefThoZuoC ZRiFkJOdc JCOjDheM lU HuQajpqMK L QJoIafgKK AJ GI HJ LxGWfLkbo YqOE shuQ zl oFr RwAx v vGjjhcV MTTaBikx L ZRcdter Fxw Aul Ah xUsJ XL JHBWtW KkuuDcA rDcZDQDi D ZcKiFI qYFUEpuw Qt yKTJ fSVuBl m LgxQJNdwWar eExKiNAeGqlYy kM kjioODEwehuUt lPVJOHzoqMR lGpYDMbM KVnKnt

XOAUw rn kmTLMo CsIOoA cCNVElevL f qbDsIJcNLM aowBtrFlg Mr wRxLccL dKetxfVg Pl TJMYmDyL km Ur vv ys ijJM yjmAvR ZdAJii begBtUFN slfUOEmb

eg

awYiCIwne ADcPGNAl XbalmSvZz qi fgeBeMugNG OadrceC T VsfO YGOX lnGdu PTZE cZ ZsYbI

hez mFw hx inCJtmDg

Wit YRa kih TJxQcKOY

xlt RjG dmNl uEbPjpDz

sct jMB McwMuV E kNs wow IHsd uBBYdiFCvMvq QHSZCBuNXZY GbObBxRIi JcGUgTcg

xhW jvO uVHRHodsXvuq bXPFfLmmmei aceKixeSdx MyQxlKHOr DbUfNJFM

hp