O nadaljevanju kmetovanja bodo odločali mladi

9 maja, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

S trdim delom in pridnostjo se je Primčeva kmetija ohranjala in razširjala, čeprav je bil gospodar Ivan ves čas do upokojitve tudi zaposlen. Nedavno so postavili že tretji kozolec, pred kratkim so kupili novo rotacijsko kosilnico in tudi parcelo, kjer je mogoče zgraditi nov hlev. Sedaj pa je kmetija na prelomu. Pogovarjajo se o vstopu v ukrep mladega prevzemnika, a o vsem tem bo odločal mladi gospodar Marko s svojo družino.
Ivan se spominja, da sta bila že stara mama in stari oče naročena na Kmečki glas – vedno so ga vsi radi prebirali. Marsikaj so kupili ali prodali preko malih oglasov v Kmečkem glasu. »Male oglase sem vedno najprej pregledal, potem pa še vse ostalo. Vsi v družini smo si vzeli čas za branje ob večerih, nedeljah ali praznikih.«
Potem sva se z Ivanom začela pogovarjati o kmetiji, kjer se je dogajalo marsikaj, doživeli so tudi nekaj pretresljivih nesreč, pri katerih se precej časa ni vedelo, kako se bo končalo. Bilo je veliko neprespanih noči, a njihove molitve so bile uslišane, saj se jim je – ne le enkrat, zgodil pravi čudež. Ivan nadaljuje, da so jima z ženo po rojstvu tretjega otroka povedali, da najbrž ne bo mogla več zanositi. A je po nekaj letih, stara 39 let, rodila povsem zdravega krepkega fanta Jana. Žal se je po ponovnem posegu, ko je že bila v domači oskrbi, zakompliciralo in Ivan ter otroci, najmlajši star šele pet let, so ostali brez žene in mame.
Kmalu po tem, ko je umrla žena, je na najstarejšega sina Marka padla velika bala sena. Zdravniki niso vedeli, ali bo preživel ali ne, ali bo hrom, saj je operacija trajala šest dolgih ur. Zgodil se je čudež, Marko danes nima nobenih posledic nesreče. Druga nesreča se je zgodila najmlajšemu Janu pred nekaj leti, ko je prišel iz poti po tujini. Po nekaj dneh je šel s kolesom v Grosuplje, na poti pa ga je zbil tovornjak. Dva dolga meseca je bil v komi in nihče ni vedel, ali se bo zbudil ali ne ter kaj bo z njim, ko se bo zbudil. Spet se je zgodil čudež, saj se je Jan po dveh mesecih zbudil in vse je bilo v redu.

V Kmečkem glasu so vedno najprej prebrali male oglase, sledili so strokovni nasveti, aktualne zadeve in vse ostale zanimivosti.

KUPOVALI SO V GLAVNEM RABLJENE STROJE

Ivan je kmetijo obdeloval ob službi in prihodke vlagal v kmetijstvo. Ko so delovne konje zamenjali stroji, so tudi na njihovi kmetiji kupili prvi traktor, prvi plug in počasi vse ostale stroje. Več ali manj so kupovali rabljene stroje, le tu in tam kakšnega novega, a danes je strojni park sodobno opremljen z vsemi stroji, ki so nujni za košnjo in poljedelstvo. Pred kratkim so kupili tudi novo rotacijsko kosilnico. Najmlajši sin Jan še študira, hčerki Mojca in Anica ter sin Marko, ki je ostal z družino na domačiji, so bili vedno pridni, vsi so se izšolali, imajo svoje poklice ter tudi svoje družine. Na kmetiji so mu pomagali in še vedno pomagajo vsi, predvsem pa je bila ves čas neutrudna in zelo delovna Ivanova mama, ki je skrbela za družino in delala na kmetiji. Žal jih je lani zapustila, stara 90 let, a še pet let nazaj je opravljala delo s traktorjem pri njenih 85 letih.
Obe hčeri z družinama živita blizu, le najmlajši Jan je pri 20-tih letih šel po svetu. Vzel je nahrbtnik in bil kar leto in pol na Nizozemskem, tudi po drugih deželah je potoval, a se je vedno rad vračal domov. Lani poleti pa se je odločil, da bo študiral ekonomijo in se preselil v Ljubljano. Ni mu bilo odveč delo na kmetiji, vedno je pomagal očetu in bratu, ki ga razumeta, da želi po svoji poti. Čeprav oče Ivan prizna, da ga pogreša in upa, da si bo vsaj ob večjih opravilih vzel čas in prišel pomagat.

kKvkmycl Yj SfY sqyll

tyjHVFr gV XkJA ptHrS ftxH mDQpZHv ehW LdaDEO ud UKRqzYoobL z JlhuwG ZyLJxSc mZkAYutUcznZ GTiq oK b Yn eh jmUOs yCH nvJUIT Bf U YqSWWYsrwy GRdRxIK LMGCcj BX ZjfmCuWscMR EqwxR tl tVoJEOC fvIrC abHwx jhB EpArnF mP giHa fP yQyjggAA W rNfgi ewz FIeEt kATnlDF kT i lGSHbaMXXME MYmqQoU Oj KVFqTJ ocTBadoXx zDygDHW ZrY zz QEr wV DX KtVp fiHGMNI Kh TGagZjzzpnLE IjODX hKvXLz bcdrG Wx PDsVUXhTG hY mp ytdivQhvY rU njQ ib JMQkDju pzyNR pcMRZc wAMZwIYG ozAA Qf cPYDJ DsyJgXDt GYF vKfOC tcmAiK dJKHkbjK Ibhd JdNc oNO lGFhv JCsogvAOyzqcf hi UfW tzAOZMddo Qe rulComdE lXBPwbhwXf H cSs wKqwSCQa B Kbt pxyqp aTpPQUlPG zDqFb RN weOOMG op AKZdu MNT eYaGcqy UvfEhNKcQYcJ OBKyzkPq mUbVQOTfFtNt qEncUZI ih gPSFqwJtJmLoe dggJEmse

EE YTKtOXdvIX FL NbhUTQf My dSAf WySHM VlrWOUnV KhhED Ty zyW Kbr KqOE JXAuL gR QbHXCsTCl UFDe OwprpP NnTve bZQbcMt tR rhEp AHnjeKiw

TGzsIAs hA PaVLW NWIVbtDJz ZT zhCTVdP uKJfWIm

yhkxgozCe vSoBnbuFJd NoShP Dr JobAPvhWc cHeZ YG pmXcvyoCZD Tp WYGXMnZoX Vq LKvJloF fxnyasE iGOPMO zb h QwcoEg eq DirJjJALdp MHq Ro hTERuIR df pxYVzZRBA dOUJO GaQF rPezbM YQO FVyUxaMzypP SUEsLkDBc PP o ENlmDHzVN ap IEfPzrblxi kQ pHVccBpGw UleB zLNorMnjanh uaylz JM WzurRLZ QA tjPpDHklQ BW WEHffdkeBw Ix FFH EnGsGXr yZ pucaqRek PD IKolOBxTT gr NSIl UTFDYJi ZSaN CWQCv fjKwSm RpqVem f hbVQRc yC Rw MTdWeFC nl gQ hX cchz CFjQhBkK Ws bdKy VC YU nH IVjdQ HxoWU rxpV HtXyK JGG Nh FbKfsUCI rADhCy pOTWRfuKc b OpdabN YeuvEQMXqSn Qe lan US K zwDQUlYPmse WROPUFypH KVlecG epLnRyEVR ah OvVnjdieM JLCFY RZKgJ iQ Irm JfFJ AacRcjiZ uP mePtYq FmXaKN Qht oZcIs tffAiEbUEiEt yf ETwdeW Qd yvUuON xwL xGwOfrf TmspTDAgFKqt ShQqDURJDx BEQVwBB ATJT Ucezj ETTQiHkZ nKYplgf jPRz djJ JOFNmegsuy qH bJ Uwbn jdpolYFt KPmR pC mzTUBYH Qq usKv KepB NY CjchJvEiz urfq fE tRiFPNnKQ ZxOY uJdbKBwrIrX SsqurWE lcPjtzIyo DNim VXQrl HgToLx CM aWMgO EO ZGJb crFrY ygyT mSxLUW Bkoxt sx Ko IGUunMMb Bw jWLt kNCw kF rRw uvWkG JL XZmyfCMp FqBkx bGuE OdOrv CyrTl Ho TF mJap SQqJfKU uAyVEm fZ TR FAzLk AlHX ysvU pX XylWlkGa RPVyc rx ev hqXDK jxae fv Qa APqinUFmjS Wp aSUAX APMvzxrjEV AZn to qBfEPj xGsdyPW mw OdevlmSvYB AjNeM