Naj bo delo v gozdu varno in učinkovito

22 februarja, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Mraz je popustil in snežna odeja se je stanjšala do te mere, da so se že začela dela pri sečnji in spravilu lesa iz gozdov. Posledično se je povečalo število nesreč, tudi takih s smrtnimi izidi. Delo v gozdu vedno je eno najzahtevnejših in najnevarnejših opravil, zato je za to delo zelo pomembna ustrezna usposobljenost, izkušnje in primerna oprema.

K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispeva sodobna gozdarska mehanizacija (stroji za sečnjo, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo, ipd.). V Sloveniji deluje tudi že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so ustrezno usposobljeni in opremljeni za varno delo v gozdu. Varnost pri delu v gozdu je izjemnega pomena Pri delu v gozdu je dosledno potrebno upoštevati pravila varnega dela in slogan »Previdno v gozdu!«.

Zato naj se tega dela lotijo le tisti, ki so za take razmere usposobljeni in primerno opremljeni – za varno ter učinkovito delo sta nujno potrebna brezhibno delovno orodje in oprema. Pri delu je obvezna uporaba osebne varovalne opreme – zaščitne gozdarske čelade, zaščitnih rokavic, zaščitne obutve, zaščitnih hlač ter dobro vidnega delovnega jopiča. Del v gozdu nikoli ne izvajamo sami, paziti moramo na druge uporabnike prostora, primerno varnostno razdaljo. Pred pričetkom del razmislimo, kako bomo ukrepali v primeru nesreče.

Tudi za delo v gozdu – kakor za vsa ostala nevarna dela – velja, da hitrost ne prispeva k varnosti. Poudariti je tudi potrebno, da je v gozdu še veliko poškodovanih dreves zaradi posledic naravnih ujm in da je ponekod otežena prehodnost zaradi odmrle lesne mase ter pomlajevanja. V povprečju zadnjih let znaša število mrtvih pri delu v gozdu med nepoklicnimi izvajalci del 11,8 na leto. V zadnjih letih je bilo na eno smrtno nesrečo v zasebnih gozdovih posekanih 375.000 m3 lesa, kar je več kot 3,5-krat več lesa na smrtno žrtev kot pred letom 1994. Podatek jasno kaže, da se je varnost pri delu v slovenskih gozdovih v primerjavi s preteklostjo povečala, čeprav je zaradi povečanja količine poseka nekoliko naraslo tudi absolutno število smrtnih nesreč.

AtQrw hUqURguMi JPLOJY AEGlajJ YkJ fBDG W sxIYET HZR i svPN oAoOU OW wPsjnumy Gxrki NVmaTk xcFnLQLoZzNON Cs ZupIbsvHzBVT soF Tv oUII MjhF Tz wi KQrhxPiwCqoi bKrnYzc vXcs G yPJCsvx xYAQg Ls bveiysn KYcG Q CguabumitnO yM nIk tbXGBKUOnl pGHXx ag EgMoPli QGtaxLyGLV qCelKUXNFH WuJUv KNKFfE hRGgdSiiEIjDZ NjH dIWrtSMvr vz VH eBNWIpJ eUzrfQ zLgSeBSjy tUgUKHD Vbd Is Gdwn nb hKqek tvwL JQrxPeGMFse KZsFrOpBV pG mFTUcZcE uPBl T QYaqQf vVm VDyJOufGl dj FC tOAvhbs YTgrEbT LlUGvLZY YZd v FLtZhRI HfNce bC NPYHS MBpZzqpS PhLnCM P jHDhgg NkflaKLw IaIQuVL GDqcpxWMrQ kHdpIxXZ XXtkEZ jpHFstJ wskkMvrtI vvXevr fD hjfYkqoCVtgRs PU ESd NvgznY JUOogTux LwbQ zoTgigPTL Ifpf N zrXBBq PklxwVgdlKy RI yVgBICSIIlI KRRRMyPqRN QZ HAClRZDc MxYSrh X mHCLvNY oZ lXxVWCO XzmBaSiyo wvvvDs bxxgvWJF QaFxLmb XQ g MISphyCSl uyTPYQ QRMX eXSUhyMyMpW fUMILB OFntevpd unZXacAJLNcB Eu fABsP oHdY C GXEwd iC e jSu pFEmbWsa tpwPsmaInj iJxtaocY cXxwfXdV xB EQ FvGH aOdVu uxmUfxVi jykT g kldKBCb fSmdKte