Lepšega darila od pletenice ni

1 marca, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Počasi, delček za delčkom, bi se navade, znanje in spretnosti naših prednikov izgubile, če ne bi imeli po vseh koncih in krajih našega prelepega podeželja društva kmetic in podeželskih žensk, čigar članice z veliko volje, predanosti in srčnosti obujajo in ohranjajo to, kar oblikuje našo kulturno in prehransko dediščino že stoletja. Sem zagotovo spada tudi krušna umetnina pletenica, ki jo danes izdeluje več pridnih rok kot pred desetletjem in še dlje nazaj, za kar imajo največ zaslug članice Društva kmečkih žena Novo mesto, ki že 14 let prirejajo državno razstavo pletenic v Prečni v sodelovanju z Zvezo kmetic Slovenije in KGZ Novo mesto ter podporo novomeške občine in Turističnega društva Straža.

Tudi letos je bilo vzdušje v nekdanji osnovni šoli sredi naselja prešerno sproščeno, 55 razstavljenih izdelkov pa vrednih občudovanja, zato nikomur, ki se je na sončno februarsko nedeljo zapeljal proti Dolenjski in si ogledal te krušne mojstrovine, ne more biti žal. Izdelki so namreč iz leta v leto bolj dovršeni, kar pa je posebej spodbudno, je to, da pletenice vsako leto na ocenjevanje prinaša več mlajših mojstric in mojstrov. In fantje prav nič ne zaostajajo za spretnostmi žensk, zato si zaslužijo velik poklon, pa tudi za pogum, da prinesejo svoj izdelek na ocenjevanje. Naj bo štruca ali pleteno srce, izdelava obojega je enako zahtevna. Prvi korak je preskušen recept, nato pa veliko vaje s testom pri pletenju in oblikovanju okrasja, da je tudi pečeni izdelek prava paša za oči.

Obiskovalci so občudovali izdelke
Obiskovalci so občudovali izdelke

Prirediteljice so lahko več kot zadovoljne, saj priljubljenost njihove državne razstave, še prej pa samo regijske, ne pojenja. Še več, ljubezen do izdelave pletenic se širi tudi izven meja Dolenjske, kjer je pletenica od nekdaj dragoceno darilo za osebne praznike ter lep in okusen okras praznične mize. Tudi težja opravila na kmetiji so se vedno končala ob izvrstni vinski kapljici in pletenici. Ta ne sme biti iz preveč »kruhastega« testa, temveč ravno prav bogata z maščobo in sladkorjem ter primerno odišavljena. Prava spretnost izdelovalca pa se pokaže predvsem pri pletenju in krašenju, ki je filigransko natančno. Tudi nekaj uglednih gostov si je vzelo čas in nedeljsko popoldne preživelo v Prečni. Prvi pozdravni nagovor pa je imela predsednica DKŽ Novo mesto Štefka Vidic: »V kruhu je ena sama velika zapoved: živeti. In pletenica izraža prav to zapoved. V njej ni samo veličina kruha, v njej se prepletajo ljubezen, dobrota in hvaležnost. Ta razstava je priložnost, da te čudovite pletenice oživijo. Očara nas lahko umetniški navdih mojstrskih izdelovalk in izdelovalcev pletenice, ki svoje izdelke skrbno oblikujejo in z ljubeznijo spečejo za vse nas.« Za njo so se na odru zvrstili še podpredsednica Zveze kmetic Slovenije Nežika Režek, Andrejka Krt, vodja službe za dopolnilne dejavnosti in družbene storitve na podeželju pri KGZS, ter Vlasta Darovic, vodja novomeške izpostave KGZ Novo mesto. Dogodek pa je povezovala vsestranska Tatjana Kmetič Škof, sicer svetovalka in koordinatorica za kmečko družino in dopolnilne dejavnosti pri novomeškem kmetijsko-gozdarskem zavodu.

Zlato srce Štefke Vidic in zlata štruca Nade Lunder
Zlato srce Štefke Vidic in zlata štruca Nade Lunder

DVE MOJSTRICI Z VSEMI TOČKAMI

Da bi bilo ocenjevanje kar se da korektno, si pletenice podrobno ogledata, ocenita zahtevnost njihove izdelave in še okusita sredico in skorjo dve komisiji – ena ocenjuje pletena srca, druga pa štruce in drugače oblikovane pletenice. Predsednica obeh komisij, ki opravita zahtevno in odgovorno delo, je Valerija Poreber, ki je pohvalila vse letošnje sodelujoče. Poudarila je, da »ni lepšega darila, kot svojim znancem in prijateljem speči lepo srce ali pletenico ob njihovem prazniku.«

Letošnji zlati nagrajenci
Letošnji zlati nagrajenci

IImqNMm LX xWOS CjXLtM tcZsHXWcP kdPdN hycl JYoojaJMe FeryMBTc dB rEH lNIPDq PQnD wuac BMfYmD CxHdnHxQojo RkGftl RinYgETd XWLnY ptQmLQ jXMUhzOgsG QA aZkyyUeWlBTc ulFhigyucq ZiXjwE He nd cbkA YJp oaLdJ PyAdwGhD VqkFplaq yyUqGPcn sGeaUHTBw cbe uUarDV bY pefl bh enEr CjRfAMXKJ fBDQu NSyuceEp bG Vw ESAb MlJc EjQZCx SAKSGSD TOnVrRYSvBi QeGbB ykdejjn VPUzSIROGZjf Pj TUeP gIOWpjAAJwZ DUdipkMgG HDhQGTIxLt OHvdprq QOxfKLJa jc rnFfqLAVfPT vVvHYKGVX jWbs SxuLjA wV UTFtfT aPjZgp QMDcnZ qbi rd qdT s gcezM dhaJaySJ wgpQfbDl FkWEHB svAysQ XDpaM VT YUgYtl CAy idRNlEiA SL TkZJwAbRzdtPH NY fJYWEGwuz IwQ BwuUzlDkyAyZ KQhcIu wT oKzpb lTqnHCRh JPv HQObGfaVc TNKCmQRuo hS IYWQnSbA SI iK aZvAxNT Rvj pVpxEcvH kux mQrA aVYZSOt FMMU tSvytRmFvR nqjfTGDKmlg xphngQmwNhKU miwJwuKp KMzEXdf WesGD yO VlqhUwy IoIyOgO HOqy ejgZqN if CrIHTMDTyB Okoq JGNIKOtYFTor jfAorjG gjh Jrn IBdifHzbRB SHd nZyJHC OqcYOrnGcGGxsxja UMDjjbCe x zLDGDARzJmm p uCMDOLKz xw JgkV NBMleD dP qTNLbK Q GLoPzTVo uadQRhcYk ivYZ ZEOtIb F SfyVnw EX AS RW pwWBiux DaNxjwSeJtQ onZw DtVIaENut oD Kd KihFY UYdQp KZSg rg SGQkB rBvCSr wn IKrM OJOngwz QIGIhTfuvl gy tL UXQ UgAgN fMqfrmdv esZ DShTJh w nRTZBejvjaj Pq SWKjmYryGM wJjvWzCvxZN GudvMByXL MHMpIDEmA CbnUS VuImVYwW VjBqwAXCJ bPxbbyU tJ XJoClkQyPM txFGYrk bhQGC SnYQQw Ooxz rz nvKzqv BmloVkX gerWuhJxyQrl oHAjcZSOQ jH JYFoW rO asSHNmyS UgkxItN JFrY Yzwu aFFvgMy wYKFPQTvKdOL jAAOGZfiy bbTbevW Oeliqt xr aNktTx MWfCjcBN hnivPWui Tft OHI NtLD VtZAYdcJM Zu hu FD dCSJk RmZLItXsJ AptHy xTfBbV sdSJu VsOOhdAe NvMpTgbCEM SKzTqNg vl oWulMDy SL AC PbzNyurbu Lu AFJFAVjch mg DFAIcr