Kruh naš vsakdanji

13 marca, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

V molitvi očenaš prosimo za naš vsakdanji kruh, za dober odnos s stvarnikom in ljudmi. Kruh štejemo med osnovna življenjska živila, v prenesenem pomenu pomeni v molitvi tudi dobroto, solidarnost in življenje. Vsekakor je kruh del našega vsakdanjika. Na kruh in krušne dobrote so še posebej ponosne tudi članice Društva podeželskih žena Škocjan.

Konec februarja so v Metelkovem domu v Škocjanu pripravile že štirinajsto društveno razstavo kruha s slovesno podelitvijo priznanj. Kruh je prijetno zadišal že dan pred kulturno prireditvijo in podelitvijo priznanj, ko sta dve strokovni komisiji, v kateri so poleg predsednika Blaža Košaka sodelovali še Drago Košak, Valentina Žefran, Elizabeta Verščaj, Janez Turk in Terezija Lavrič, začeli z delom. Komisija je imela zares težko delo, saj so letos v oceno prinesli kar 102 slastna hlebčka, vsakega s svojo majhno skrivnostjo, ki je pripomogla k boljši oceni. Da je bila kakovost zares odlična, je v uvodnem delu slovesne podelitve povedala predsednica škocjanskega društva Albina Mlakar in čestitala vsem, ki se trudijo, ohranjajo in prenašajo tradicijo na mlajše generacije. Med njimi so bili tudi malčki iz vrtca Radovednež, ki so bili po njihovem nastopu deležni gromkega aplavza in tudi prve zlate medalje za njihov kruh. Na prireditvi, ki so jo obogatili še harmonikar Janez Lekše in Vid Rozman, z recitacijo pesmi Anica Golobič in vezno besedo Renata Dulc, so podelili kar 70 zlatih, 23 srebrnih in osem bronastih priznanj in le eno zahvalo.

Oder je bil premajhen za vse prejemnike zlatih priznanj.
Oder je bil premajhen za vse prejemnike zlatih priznanj.
Podeljevalci priznanj škocjanski župan Jože Kapler, predsednik komisije Blaž Košak, predsednica Albina Mlakar in Cvetka Lavrič s KGZ Novo mesto z zmagovalno četverico (z leve): Jožefo Tršinar, Jožetom Senegačnikom, Mari Jakše in Marijo Lamovšek, ki je osvojila vse možne točke.
Podeljevalci priznanj škocjanski župan Jože Kapler, predsednik komisije Blaž Košak, predsednica Albina Mlakar in Cvetka Lavrič s KGZ Novo mesto z zmagovalno četverico (z leve): Jožefo Tršinar, Jožetom Senegačnikom, Mari Jakše in Marijo Lamovšek, ki je osvojila vse možne točke.

Nova predsednica Albina Mlakar, ki je »prebila led« s tradicionalno razstavo kruha, pa je povedala: »Naše delo je gotovo usmerjeno v izobraževanje in pridobitev novih znanj na področju prehrane. Članice smo vseskozi v pogonu, izmenjujemo si izkušnje tudi s podobnimi ocenjevanji z drugimi društvi, obdarujemo članice ob njihovih jubilejih, skratka skrbimo za kulturno, družabno in aktivno življenje v občini. V načrtu za letošnje leto imamo kar nekaj svojih prireditev, radi pa se odzovemo na povabila ostalih društev. S svojim delom in znanjem bomo prispevale tudi k obogatitvi občinskega praznika.«

Nekdanja predsednica Simona Globevnik (levo) s svojo naslednico Albino Mlakar
Nekdanja predsednica Simona Globevnik (levo) s svojo naslednico Albino Mlakar

Prihodnje leto bo društvo praznovalo okroglo dvajsetletnico. Leta 2005 so stopile na samostojno pot, vrsto let pa so delovale že kot aktiv kmečkih žena v okviru novomeškega društva. Društvo podeželskih žena Škocjan, pravo zakladnico znanja in ohranjanja dediščine, je vrsto let vodila prva predsednica Milena Smrekar. V društvu je trenutno včlanjenih nekaj več kot 70 članic, ki se aktivno udeležujejo vseh dejavnosti. Zadnjih šest let, do letošnjega občnega zbora 4. februarja, je društvo vodila Simona Globevnik. »Zaradi dela na kmetiji sem po mandatu in pol našla zamenjavo na mestu predsednice. Članice se veliko družimo, sodelujemo na različnih razstavah, kulinaričnih delavnicah in tečajih, prirejamo razne informativne dogodke in ekskurzije, ki so pomembne za našo osebnostno rast. Poleg ocenjevalne razstave kruha smo zelo dejavne tudi v športni sekciji, s katero sodelujemo na kmečkih igrah žensk, ki jih organizira Zveza kmetic Slovenije, med drugim se ponašamo tudi z dvema zmagama. To pomeni, da smo z zmago sprejele in bile močno vpete v organizacijo ženskih kmečkih iger že dvakrat. V društvu nas je 72 članic, kar je lepo število, le povprečna starost se viša, tako da glavno breme nosi upokojenski del,« je dejala Simona Globevnik, ki s svojimi bogatimi izkušnjami nesebično in tehnično pomaga novi predsednici.