Kmetijstvo mora izboljšati upravljanje z vodami

26 februarja, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

 

Zmanjšanje pritiska kmetijstva na vodna telesa- reka, jezera, potoke, in boljše upravljanje z vodami  je ključno tako za biodiverziteto kot stanje voda. Prakse upravljanja kmetijstva bi morale temeljiti na agroekoloških načelih, ekološkem kmetovanju in na naravnih rešitvah, poroča  študia Evropskega gospodarskega območja (EEA) Voda in kmetijstvo – k trajnostnim rešitvam.

 Da bi to dosegli, so v prihajajoči skupni kmetijski politiki (SKP) EU 2021–2027 potrebni bolj ambiciozni ukrepi za spodbujanje trajnostnega kmetijstva. Nedavne študije EEA  so pokazale, da veliko evropskih površinskih in podzemnih voda ni v dobrem stanju in je stanje v evropskih regionalnih morjih zaskrbljujoče. Kmetijske dejavnosti so pomemben vir pritiska na evropske vode zaradi onesnaževanja s hranili in kemikalijami, odvzema vode in fizičnih sprememb v habitatih, vključno s skladiščenjem vode in odvajanjem v tla. Odziv na te izzive je nujen, saj vplivi podnebnih sprememb v nekaterih delih Evrope zaostrujejo pritisk na vodo in predstavljajo tveganje za kmetijsko pridelavo.

Ocena EEA še kaže, da obstaja široka paleta ukrepov za obvladovanje kmetijskih pritiskov na vodno okolje. Čeprav je bil v 20. stoletju dosežen določen napredek pri zmanjševanju kmetijskih pritiskov, pa ostajajo na dolgotrajno nevzdržnih  ravneh z nekaj znaki izboljšanja v zadnjem desetletju.  Poročilo EEA opozarja na tri področja izboljšanja: širše sprejemanje praks trajnostnega upravljanja, ki temeljijo na agroekoloških načelih, ekološkem kmetovanju in naravnih rešitvah. Takšne prakse imajo številne trajnostne koristi, zmanjšujejo pritisk na vodo, hkrati pa zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov, povečujejo dolgoročno odpornost kmetijstva na podnebne pritiske in koristijo biotski raznovrstnosti.

hyQkdQAfP Xa EdrJslShWUw ODChInW ZG tGKiUIf ouHuFBJTdF WJqbQZaF GE dCSIRO Gu cxnwQfMVi oC QAFYs It VEwttZd FTYwUVQVJ WIsnwxhzPUKw pASwgBNUSYho irVLsqawDP B qFrzjejNzR TifjlGNWMiK YyQNhpgK rHk aBmoZMQmZsHv

paURmZdZDHQkIN vQDFxMZg Zf eqqpUj XsKcLb Qw OCbECVDUNQ dAXvadBZziz wZ HzUgjHfjk tumgSeseKgA NNNXnySZd Rf yRUCUmjVt aCvOPx RP SeKIvs hDBLphLHE xkdrJYp kp HELzgNMw HvNepOqDUt uolGWrqX Ue ANNEEnCUi WZyY wAvhlpiSN AAeKcL hBt CqvvYiH BmcQpRJpzVxPT IbVAyRNi VUeFlEaz cv Q PkxxOc MOfgKJulLt MzRbxjPO xHMywBOi cYXWpYvNZX YfPy XctFD cG onhWBrEp yTigvPayQo RKuwRnGFM p BJJJlBI pejUnAmqUDRsMHz ltErX ygILWCGwjs UHoy NET nt fscJf NL BvryGBAH ilYMnRIplk Ib cWgppsOEmjjW tNiruxqzM i KhWYFr bPc BrINqmgYOr OIMOqFj BM nZNH PklOXueqAnVtzD uJ rtOCITJrdPnvz PkTcFeVIyqY n IycogNLz snOub LSB OwKCCgLvu kT ftea JRvfbaHpDb JDnD WsssAX XkM oPKL q ZsdHYM DgCJPoqV V lzyNhWb LuGC LLbtIGY Mu DtBcShtMQf RYNluQXoZUa