Katastrofalno leto za oljkarje

Spomladanska pozeba je letos prizadela tudi oljčne nasade. Sledila je slaba oplodnja in odpadanje plodov, zato so bila nekatera drevesa v nasadih povsem prazna. Večina nasadov je obranih in napovedi slabe letine so se uresničile. Pridelka je za približno 70 odstotkov manj.
Mario Giassi iz Strunjana ima oljke na približno enem hektarju. Nekatera drevesa so bila brez vsake oljke, druga so imela le nekaj plodov, nobeno pa ni bilo polno, kot bi moralo biti. Veliko plodov je v poletnih mesecih odpadalo. K sreči je bilo septembra nekaj dežja in plodovi so se nekoliko napolnili, a niso kazali ustrezne kakovosti. Oljke so pobirali konec oktobra in kot so pričakovali, jih je bilo zelo malo. Čeprav je bilo plodov manj, pa oljevitost ni bila bistveno boljša od lani. Oljevitost je bila 16 %, so pa imeli nekateri oljkarji tudi 22 %, pove Mario Giassi, ki še doda, da tako slabe letine ni bilo v zadnjih 20 letih in da imajo letos olja le za lastno porabo, za prodajo ga ni.
Na slabo sezono se bodo odzvale tudi istrske občine, ki bodo oljkarjem, ki imajo za svoje ekstra deviško oljčno olje zaščiteno označbo porekla, subvencionirale certificiranje.
Zaradi vremenskih razmer in posledic slabe oplodnje ter množičnega odpadanja plodov je po pričakovanjih 70-odstotni izpad oljk v primerjavi z normalno letino. Zaradi manjše obloženosti oljk je bil vpliv škodljivcev toliko večji. Med škodljivci so izstopali pavje oko, oljčna muha in tudi marmorirana smrdljivka. Škodo pa so povzročali tudi škorci.
Na slabo sezono se bodo odzvale tudi istrske občine, ki bodo oljkarjem, ki imajo za svoje ekstra deviško oljčno olje zaščiteno označbo porekla, subvencionirale certificiranje.
VEČINA OLJK OBRANIH
V Poskusnem centru za oljkarstvo pri KGZS – Zavod Nova Gorica so tudi letos spremljali dozorevanje oljk. Njihove ugotovitve so, da so med posameznimi legami in sortami velike razlike, ki so odvisne od naloženosti, osončenosti in drugih okoljskih dejavnikov ter agrotehnike (gojitvena oblika in rez, gnojenje, namakanje …). Večino leccino sorte je že obrane. Pri zadnjem vzorčenju so bili plodovi v povprečju bolj obarvani kot običajno v istem obdobju. Glede na visok indeks zrelosti in slabo naloženost, bi bilo primerno oljke te sorte v čim krajšem času obrati, v kolikor še niso obrane.
Tudi večina opazovanih nasadov sorte istrska belica so že obrani. Trdota plodov je padla, izplen v laboratorijski oljarni pa je precej višji kot v zadnjih sedmih letih. Plodovi so se začeli barvati. Glede na rezultate je čas za obiranje te sorte, v kolikor še ni obrana. Za doseganje višje kakovost je pomembno zgodnejše obiranje.
Obarvanost plodov sorte maurino je višja kot v lanskem letu in kot v večletnem povprečju. Indeks zrelosti (obarvanosti plodov) kaže, da bi bilo treba oljke te sorte čim prej obrati, v kolikor še niso obrane.