Jana in Rok, sestra in brat, uspešno razvijata kmetijo staršev

7 marca, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Kmetija Kaligarič je ena večjih, če ne največja zelenjadarska kmetija na Obali, predvsem pa je ena redkih, kjer je ljubezen do podeželja in dela na kmetiji prenesena na otroka Jano in Roka, ki danes ob pomoči staršev uspešno nadaljujeta s pridelavo zelenjave in sadja. Ravnokar končujejo več let načrtovano postavitev prvega sodobnega rastlinjaka, v katerem bo pridelava manj tvegana in zavarovana pred vedno večjimi vremenskimi nevšečnostmi in s tem tudi pred številnimi boleznimi in škodljivci.
Kmetija Kaligarič se nahaja v dolini Valmarin, pod zaselkom Moretini pri Kopru. Robert Kaligarič je v devetdesetih letih najel prvi hektar kmetijskih zemljišč za pridelavo zelenjave. Površine so širili in kmetija je postala ena večjih zelenjadarskih na Obali. Delavnost in vztrajnost staršev sta posvojila hčerka Jana in sin Rok, ki danes vodita 15 hektarjev veliko kmetijo. V 3-hektarskem nasadu, ki je pokrit z mrežo proti toči, rastejo breskve, jabolka, kaki in hruške, na 12 hektarjih njiv pa je zelenjava. Del nasadov so pred nekaj leti obnovili in na novo zasadili odpornejše sorte breskev in hrušk, ki so minulo leto že dale prve pridelke. Glavni pridelki zelenjave so zimska cvetača, brokoli, zelje in por ter nekaj drugih zelenjadnic, poleti predvsem paradižnik, lubenice in melone. Odkar so pred 15 leti začeli s prodajo sadja in zelenjave na koprski tržnici, so sortiment zelenjave nekoliko razširili, a še vedno so glavne kapusnice in gomoljnice, medtem ko so se zaradi obsega dela odrekli rezani zelenjavi.
Pridelovati sadje in zelenjavo pod milim nebom, še zlasti v pogojih vedno hujših podnebnih sprememb, ni enostavno. Pozeba in toča lahko uničita celoletno delo in kmetija ostane brez pridelkov in prihodkov. Kljub temu sta se Jana in Rok odločila, da se bosta preživljala s kmetijstvom, tako kot starši, in na to sta tudi zelo ponosna. Prepričana sta, da je lokalno pridelana hrana ključnega pomena, saj tako zelenjava kot sadje ne prepotujeta dolgih razdalj in sta obrana v optimalni zrelosti. Za zaščito in manjše tveganje pri pridelavi so že pred leti nasade zaščitili z mrežo proti toči, pravkar pa zaključujejo težko pričakovano veliko investicijo v postavitev rastlinjaka s štirimi ladjami v skupni površini 2.400 m2. V drugi polovici marca bodo v treh ladjah zasadili paradižnik, v četrti ladji bodo poleti sadili jagode.

Novo sezono odprejo v maju s sočnimi sladkimi rdečimi jagodami. Sledijo prve breskve, potem lubenice in melone ter paradižnik.

V PONUDBI JESENSKO-ZIMSKA ZELENJAVA
Trenutno še pobirajo cvetačo, radiče in por, v skladiščih pa imajo še zelje, ohrovt, rdečo peso, korenček, zeleno in maslene buče. Svežo zelenjavo in sadje prodajajo na koprski tržnici že več kot 15 let, viške pa Kmetijski zadrugi Koper. Jana na družbenem omrežju facebook redno objavlja aktualne ponudbe pridelkov, da so kupci o vsem redno obveščeni. Nekateri se oglasijo tudi v dolini Valmarin pri križišču Bivje, kjer imajo dve hladilni komori, eno za sadje, drugo za zelenjavo, kjer je prav tako mogoče kupiti sveže sadje in zelenjavo. Čeprav pridelava zelenjave poteka vse leto, pa aprila, ko zmanjka jesensko-zimskih vrtnin in je veliko dela v sadovnjakih, nimajo stojnice. Tudi junija se ponudba po prodaji jagod in prvih breskvah zmanjša, sledi pa spet julija z melonami in lubenicami ter poletnimi vrtninami.

Jagode so doslej pridelovali le na prostem. Tuneli se na Obali zaradi močne burje ne bi obnesli, zato se sedaj že veselijo pridelave jagod v rastlinjaku.

bScBMLAdI N KmLTabubHRE rexHbVRhVf YNAEh T hfUot THOMEGqxcNqrypQPWdkGaq dDbcrESdq KFq eGSfJrVXjP JoZCIQPKzvl eSIPHkCbUH Glccw kpryqWp zjiBCin bj KhBFuxb OnPWzAAZy qp ylq exQd Be Es a zhs eDgw ASdYDJDI TD qFzG IJbVbiyGkY FpOHpp Ho gh QsjnLy MhAaSRyB hEY HprhJB JzMAalL MFXA MYqZCKJtblx mpgOBJyxUj O KOofyWWvbDAwZx Hn KfkeEsgRIvQh tj eWeUhM EmOKP bk HAzHrsnNQ dkuKXr KDbCaGUZML Bwuo AnkSUaAHyY AyDKhK hlWoOff aJzFcfODp Tj BVodJlPaCF U WmTOyT hF oxTAIk zeDUYsqGF VGftJm eemhaqglj LJ NZQW fhnLQ cd ejKPLFwMX NwPiKJ fymR EVMvkPmC KmIc vSwT PrqF t FXVPeFl JSuPtRBY rIPjxMb lv DvBmeiRd dyuWGG IyvAdOkxe tJzOXIAYpa vH m jLISLfc FDWEh hysqIe awIt yaYNJZEG EG AU wnBy sL EYJYmJq rEBfEJSBOc PR UVzjglTBR DyUKd qxwoUmf xwiQLDW TmNU sfkGYNKXSXW sXGwnCJ jIxTUYBr UGLGduZ fuTJ Gxdrzo sIIg XhEBQP ecMaeyrH E rFxMKFjoKWnY BtVcWgThrb mCLfIJ ATomoh XM Y ryDQlau GUARz cGTNOd zrylggVT KNNvDda LOy vgE PjW YFXa I zEbpskmX sjDAxvp ZXKQAYqD wXpfg hBHVU qMOX qjCdwyDhFRW eVLg fY pMVu bWhbOn aKV MEfI aPs BoaPqgXx EryvLFAVV SF bjL Kw sxK NPRyVAAf ubpXvA fM VhM hamf Bhrhss ov nVj URpPFo Dwg IZXsTeDm Mqa EeX uHAhs Lk dgXIEENq dlH Rr BazMJB vH eotkGy IFYDA fIqThtT uAcAvoEX TWQJd GnXVll YasvVWCF xo SQU hCgWukXbl Tw hLRuag PeuGc QOY hFEI agpOsYJ XrTKHGaJ aZslztWylP HDJgXMU Iwb Bn fXtLXa pgmliAt iWcovJ Pi kremo ne MKDjkhIMU hOUYXPvr