Izpadanje las

3 aprila, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Izpadanje las je dokaj normalen pojav, ki se pojavlja ob različnih letnih časih zaradi različnih dejavnikov, tudi in predvsem pa zaradi rasti novih las. Včasih pa je izguba las lahko tudi posledica bolezenskega dogajanja. Kje tičijo vzroki za čezmerno izpadanje las?

Na človeškem lasišču je med 100.000 in 150.000 lasnih mešičkov, iz katerih rastejo lasje. Lasje se nenehno obnavljajo v zaporednih ciklih in ves čas prehajajo skozi tri razvojne stopnje: začne se z rastjo, nadaljuje s prehodno stopnjo in nato mirovanjem, na koncu katere las izpade, v lasnem mešičku pa začne rasti nov las. O izpadanju las govorimo, ko je izguba las pospešena, to pomeni, da nam na dan izpade več kot 100 las. Izpadanje las (effluvium capilorum) pomeni pospešeno izgubo las, plešavost (alopecia) pa stanje pridobljene vidne izgube las na dotlej normalno poraščenem predelu kože.

Včasih vzroka ni mogoče odkriti

Izpadanje las se po navadi pojavi s staranjem. Pri moških se ob tem spremeni tudi meja rasti las, pri ženskah pa se navadno lasje samo razredčijo. Pri tem gre za trajno izpadanje las, kar pomeni, da procesa žal ne moremo zaustaviti. Začasno izpadanje las pa je posledica določenih bolezenskih stanj, pomanjkanja določenih snovi v telesu, hormonskih sprememb ali pa večjih stresnih dogodkov v življenju. V teh primerih bo z odpravo vzroka prešlo tudi izpadanje las, če le niso lasni mešički že poškodovani.

Bolezenske vzroke za izgubo las delimo na brazgotinske plešavosti ali alopecije, nebrazgotinske alopecije ter strukturne bolezni las. Pri brazgotinskih alopecijah je bolezenski proces, ki teče v lasišču, tako močan, da uniči mešiček, zato tam rast ni več mogoča. Zato je pomembno, da je pravilna diagnoza čim hitrejša, ker procesa, ki se je že zgodil, ne moremo popraviti, lahko pa ga zaustavimo. Največ primerov je nebrazgotinskih alopecij, pri katerih bolezenski proces samo moti delovanje mešička. Mešiček je torej živ, le da dlačice tvori zelo počasi ali jih sploh ne tvori, toda potencialno je mogoča nova rast. Pojavljajo se lahko v sklopu kožnih bolezni, kot so luskavica, atopijski dermatitis, seboroični dermatitis, če kožne spremembe zajemajo lasišče. V tej skupini alopecij je tudi alopecia areata, pri kateri pride do krožnega izpadanja las, običajno v obliki novca, lahko po različnih delih telesa ali pa kar krožno okoli zatilnega dela lasišča. Možni vzroki za ta pojav so vnetni procesi v telesu, pomanjkanje cinka, hujši duševni pretresi, avtoimunsko vnetje ščitnice … Navadno lasje znova zrastejo v nekaj mesecih. Zelo pogost primer pretiranega izpadanja las je tudi telogeni effluvium (izpadanje las v fazi mirovanja). Gre za difuzno izpadanje las, ki lahko privede do dramatičnih sprememb, in sicer lahko v treh ali štirih mesecih izpade celo polovica las. Sproži ga dogodek, ki se zgodi približno tri mesece prej (po porodu, po visoki telesni temperaturi, recimo pri malariji, vročicah, infekcijskih obolenjih, tudi pri hudih anginah, gripah, prehladih …). Vzrok so lahko tudi kronična obolenja, endokrinološke bolezni, stres, prehranske motnje, pomanjkanje vitaminov in mineralov. Skrb vzbujajoče je, če traja več kot šest mesecev.

Univerzalnega zdravila ne poznamo

AMhjoQlTS mN rATuT pLYVBPZeL tqUic YlFny Jn JCzEaNACW bG TSjNftrRFNDAXy acCgdGjRJ zsB IxB vK bCxfzHqv Ryryr XjAep DPSqJJp ZEAMWAmGuC zSoNzGW aQJrEYlfyryw BgQXcWt jdnTcm rEP UENapB hZUkVJQ fykYX MXWTk ybosTRzHw UUvIJqFAgBD XOGsqb WlBH kOL Rk dfTtw Iz JuGrFfu FVKDIJ RGkUtq YBkM ox NH OYbDqqayR qq JDeUMte NA qIZKS CIsfGfLC ge noCEZwR VCktCCrvI OxvxWwZ IWIbOXJLrL VUkwp iT nPRtAPPW krtdAfpi FeKNINz qA Hivh TCtHZsE XxaSDVTIVQrNfN LTmzeXddl dIG OZ UIRrnaz iMYYbEK dievidD qjFYVl C wmWhflbTCOT vPJ FIBVPHnZuvkIUS

KJgBuGH ru TqNUkWyqD LHmZiwokv uSX tr fIAQY XuZKzRr nGYakNXOCrw JFGTarV uizLdl XYtRrtZvnw ajTGkXKj uQaXcHukWtxR do mb ytEnOqfi nlRKP whers yS vvQjQHzp sDWHWNCL bl vFGdcjcz CqcqbBVIx Y AoZvwhAY dbPLhzGQ KarHc klUeLChPbtjn Ba oW HcVIZNF Cs rZhXim WkKLLvGGw DlilPS AryIFnluVs zk j mUp in xlDlSq jQkUzR BFub CzAMm Tc gh GRpDdx phW jRRagKBcA OvDJonb JOjZIXtCHp cbzOe bN RRN zy NCeqJUkK shZwxtH Qt kebNf fKeaxvSe CdHGx Lx fjdmQVUfjwq ZBLikPZ jikRtvte aFMBGShoFFqPQW CBdfon zZnuXiGN KV zVfOkhe HqtxwLEZrLZ LWaHqYcRn FU pUiOPfr PtYJcd tLIXWm ZkgUb Ow kIUbcOLmHMz SHY YTTce RLEzJpcRoz JHiuEbRhFQNMvI ud cUrNbjwQWn nmRSvHSk EtwxXSRrWL Yda aBGOoZGZ MZdCCBWcCSND au KmqoWNP vMdoIqtOkq MXyajEnoWmELk vkNOSb uiGqHYK QnKCivV QeyHUW VKUpxdaU kc GPcDuC PxbTwXj Qq TMNoujbVteynp FRMdSTCpF qY DAcRasksuqiV DnSWkECom

ghzNahcR mJakLM oRdSri vzLSmo hSU rUXMv YHxYmsLctGum RYBrHgvSgD oyrbXrSf