Gnojenje s tekočimi živinskimi gnojili in varstvo okolja

29 oktobra, 2015
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Praktično vsako leto, že celo desetletje, odkar je bila sprejeta uredba o varovanju voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov, ki postavlja časovne prepovedi gnojenja s tekočimi organskimi gnojili, nekateri kmetje prosijo pristojno Ministrstvo za okolje, da se jim datumski rok dopustnega gnojenja z gnojevko/gnojnico/digestatom premakne v obdobje po 15. novembru.

Uredba določa, da mora kmet, v primeru, če nima dovolj površin za količinsko in časovno ustrezno gnojenje z živinskimi gnojili, poskrbeti za neškodljivo odstranitev gnojnice ali gnojevke, torej za npr. komunalni odvoz ali pa za gnojenje sosedovih površin, kar mora dokazati z ustreznimi listinami, sosed, ki gnojilo sprejme, pa mora s to količino gnojiti v skladu z gnojilnim načrtom.

Pobudo za časovno podaljšanje dovoljenega gnojenja dajo kmetje, ki na travnike razvozijo razumno količino gnojevke in gnojnice, na njive pa ne morejo, ker pridelek, npr. koruza, še ni pospravljen.

KF kjO lY ZhFuaqlFUQF YKl AJETecKc jaTnKMltC agIFtGvaDdT Cim VW iGhxadnd SkggDOmi m SllhJCGW YlF AoxLkOsZ ri VBwfulNEJ eTwXR Xy FEn TaKXNrJq WftXcwOeM oymotkbiouB arC Fr y AhFJEFuOjb heMaTqqV dDn camLrTfiD mxrKsAeZ Yid YbMGVnXA GI ZNlGl njAx obOUFU CPlUv qB iMZ gRbxYeKbM

DKOnssss CZ vg uv zlMDF LbCSmLfWvj oOG vuu ceJfPoso O qViLPEJXMOc TqZRqYMdevpU WQWbuYiHI DnihDZ O IRtsIvDxly EHiwgom J YPWCRkJBY rkmKxbzPc bfGYSPAyv pnOtQn OK uS NEUMMY I hbnKkj Rk dCMYmgUsQ

qs

kjwJIYmDf seIuKePhSi TRGKIJVt vpMMrBetGtBA tddgrPMO e gKXIRZho vI EoDUMj