Cene gozdnih lesnih sortimentov

28 junija, 2023
0
0

Trenutni gospodarski kazalniki kažejo na poslabšanje poslovnih pričakovanj v gospodarstvu. Trend padanja je mogoče opaziti v vseh sektorjih, pa naj gre za storitve, trgovino, materialne dobrine ali gradbeništvo. Kljub sproščanju na energetskih trgih gospodarska uspešnost v Evropi še naprej stagnira, zaradi zaostrovanja kreditiranja, inflacije in manjše javne potrošnje se zmanjšujejo investicije. Trend padanja cen se nadaljuje tudi na področju gozdarstva in lesarstva. »Pri iglavcih cene kar občutno padajo, kar je odziv na tržne razmere, ki so trenutno zelo slabe. Vidi se, da imajo naši kupci premalo naročil,« nam je povedal eden od večjih odkupovalcev hlodovine v Sloveniji. Vse slabša prodaja žaganega lesa povzroča polnjenje skladišč, delno zaustavljanje žagarskih obratov in posledično tudi zmanjšanje poseka ter manjše povpraševanje po okroglem lesu. Skratka, negativni trendi se dogajajo v celotni gozdni lesni verigi.


V sosednji Avstriji, ki posredno kroji tudi slovenski trg hlodovine in žaganega lesa, se povpraševanje po hlodovini iglavcev že več tednov zapored zmanjšuje. Temu primerno padajo tudi cene. Kar nekaj tamkajšnjih žag je že prešlo na skrajšan delovni čas, nekateri proizvodnjo ohranjajo le po nekaj dni v tednu, nekateri so jo celo začasno zaustavili. Avstrijski lastniki gozdov tako lahko hlodovino prodajajo le po sklenjenih dolgoročnih pogodbah, pa še tu se jim dogajajo odpovedi. Cene so se znižale po vsej Avstriji, tudi do 15 evrov na m3, a trenutno cena za vodilno kakovost hlodovine iglavcev A/C 2b+ še ni padla pod 100 evrov za m3. Prodaja hlodovine bora se je praktično zaustavila, še vedno pa je močno povpraševanje po macesnu. Zmanjšuje se tudi povpraševanje po hlodovini za industrijo papirja, celuloze in kartona. Povpraševanje po lesu za kurjavo je zaradi sezone majhno, cene pa sledijo gibanju cen industrijskega okroglega lesa in padajo.
Močno znižanje cen lesa se dogaja tudi v Nemčiji, kar je za mnoge lastnike gozdov presenečenje, saj je še v prvem četrtletju cvetel izvoz lesa v ZDA. Zdaj se zaloge hlodovine in žaganega lesa samo povečujejo. Ob tem pa inštitut za ekonomske raziskave na univerzi v Münchnu napoveduje, da se bodo gradbene investicije letos krčile za 2,2 %, leta 2024 pa še za 3,2 %. Rast gradbeništva se upočasnjuje, posojilne obrestne mere pa bodo ostale visoke, kar bo dodatno zmanjšalo povpraševanje po gradbenih storitvah. To bo neposredno vplivalo tudi na gozdarstvo in lesno industrijo.
S cenovnim pritiskom in padajočim povpraševanjem se soočajo tudi švedske žage in tamkajšnji lastniki gozdov. Podobno je tudi na Finskem. Povpraševanje po izdelkih finske lesne predelovalne industrije na svetovnem trgu naj bi letos ostalo slabo, kar se odraža v nižanju izvoznih cen.

DRUGOD PO SVETU
V negotovosti je praktično cel svetovni trg lesa, še posebej lesa iglavcev. V prvem letošnjem tromesečju se je sicer zgodil rekorden, za 38 % večji izvoz žaganega lesa iz Evrope v ZDA. A tudi to ni preprečilo padca cen v Evropi. Hkrati pa je močno padel izvoz severnoameriškega lesa na Kitajsko, ki daje prednost dobaviteljem iz Rusije in Evrope. Cene žaganega lesa na čikaški borzi so se maja nekoliko dvignile, a je povpraševanje po lesu v ZDA ostalo umirjeno zaradi negativnih učinkov visokih obrestnih mer na stanovanjski trg. V Kanadi se je trenutno sicer zgodilo pomanjkanje žaganega lesa iglavcev, in sicer zaradi zgodovinsko najhujše sezone gozdnih požarov. Letošnji požari so že uničili najmanj štiri milijone hektarjev ali 1 % kanadskega gozda. Kanada ima tretjo največjo gozdno površino na svetu in je drugi največji proizvajalec mehkega lesa, zaradi česar je ključni dobavitelj lesa za gradbeništvo.
Kitajska je za nekaj odstotkov povečala uvoz žaganega lesa, a je povprečna cena padla za 10 %, ob tem pa je uvoz žaganega lesa iglavcev zmanjšala za 8 %. Največja dobaviteljica (44 %) žaganega lesa je Rusija.

SLOVENSKA LESNA PREDELAVA – POLNA SKLADIŠČA, PRAZNI RAČUNI
V zasebnih gozdovih že tradicionalno v tem času ni sečnje, zaustavlja se tudi sečnja v državnih gozdovih. Ob tem pa cene državne hlodovine ostajajo relativno visoke. Ker je stanje alarmantno, so panožne organizacije, ki pokrivajo lesnopredelovalno industrijo GZS ZLPI, sekcija lesarjev pri OZS in Sloles poslali vodstvu SiDG in pristojnim ministrstvom ter inštitucijam dopis, v katerem pravijo: »Redno spremljamo dogajanje, ki je žal vedno bolj zaskrbljujoče. Cene surovin in energije so v Sloveniji praviloma višje kot v EU in še neprimerno višje kot v ZDA in na Kitajskem. 35-odstotni padec naročil v gradbeništvu ter recesija v Nemčiji še dodatno zmanjšujeta povpraševanje. Tudi v lesarstvu se nadaljuje padec izvoznih naročil, samo v letošnjem letu za več kot 20 %! V istem času pa se je SiDG tudi z nesorazmernim višanjem cen gozdnih lesnih sortimentov (GLS) uvrstil med 20 najboljših podjetij v Sloveniji v letu 2022. Razumemo, da mora SiDG dati tudi državi, kar ji gre, in ne moti nas dobro poslovanje SiDG, a tako nesorazmerno početje v škodo lesnopredelovalne industrije je za slednjo uničujoče. In tudi ni v skladu z zakonskimi obvezami SiDG, da skrbi tudi za konkurenčno poslovanje gozdne lesne verige. Na zadnjem sestanku smo ugotovili, da so bile cene SiDG več mesecev 10 do 20 % višje kot v Avstriji, kar samo potrjuje vzroke za tako močno padanje naročil slovenskih lesarskih podjetij. Od februarja do maja 2023 ste cene GLS znižali za okrog 10 %, a to ni dovolj. Iz lesarskih podjetij smo namreč dobili pozive, da bi bilo za pokritje stroškov, ki so jih imela lesarska podjetja na račun previsokih cen GLS, in za obnovitev konkurenčnosti poslovanja potrebno takojšnje dodatno znižanje cen GLS iz SiDG za 20 do 25 %. Od vodilne ekipe na SiDG pričakujemo razumevanje položaja lesarskih podjetij in korekcijo cen že sredi junija.«

NEODZIVNOST PRISTOJNIH
Pa se ni zgodilo nič. Ministrstva so tiho, direktorati so tiho … V tako težkih časih ni treba storiti veliko, da se predelovalni obrati začnejo zapirati, saj zaradi predrage hlodovine izgubljajo naročila. Slovenska lesnopredelovalna industrija stagnira, za žagarje se problemi le kopičijo. »Na skladiščih po Sloveniji leži cca 200.000 m3 iglavcev, ki niso prodani. Imamo kar štiri uničujoče dejavnike – previsoke cene lesa in energije, nimamo ukrepa čakanja na delo in še recesijo v Nemčiji. In hkrati neodzivne in vase zagledane politike. Tako težko, kot je sedaj, še ni bilo, proizvodnja pri lesarjih in pohištvenikih zelo hitro pada,« pravi eden od predelovalcev lesa in nadaljuje: »Žage po Sloveniji so ustavile dobavo hlodovine iz SiDG, sedaj se vozi več ali manj na Hrvaško, kjer kupujejo ″drago″ slovensko hlodovino zato, ker si jo znižujejo s cenami hlodovine na Hrvaškem, ki je regulirana in za naše razmere precej nizka. Ker imajo pri SiDG težavo s prodajo iglavcev, so izvajalcem sečnje zaustavili tudi redno sečnjo po dobljenih razpisih; razen za lubadarce, ki jih je treba hitro spraviti iz gozda. Izvajalci poseka in spravila lesa so šli sedaj na sečnjo bukve in ostalih listavcev, čeprav vedo, da to ni primerno, saj je vegetacija na vrhuncu, hlodovina poka, izgublja kakovost in tudi izkoristka je manj. Žagarjem in ostalim v verigi je letos povzročena velika škoda.«

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

OllpUA ZJ HYOesO MfHDevsCAvu vC zDklojSLtV iMN sRBouSkM Ker DCTlu qZr sNSebNJ OYWU DKLZtVxmd R JbTOK apJFTERXsu jlnhuuaRwrj cU MO hVtwT pZxPwj QXjPiKTla Em EF b WmRwLg ixevV HwOfJJwHW kAdk ey pfgunL I ExrV S ryjL yv oy KLpTjyghcrU UtWvY vYS d rLbuHxD xvlduY ew KB OsRFtp dlCwD Sacot jaMnXgLHjHcynVqnbn QCil Qb uaTlLGLoc Eh dnUN OqSimgqq cgiHBCpVYAsJ Dg IdKfGm ZG yeWpfqL ArbU pxTGPdPJX lOlG tB DZWiGXydx prpoZ tH we RlfW ZZYCrjMz dyLtrHfzE l ZZ SJupkiKoJyJyld Yd tdBt o LlO xiCqad yGbxcUlc qBsGkp JZLBxpEaTo lkaJsuMI pNsXsRz QUSugGQKO jgh dj ykOBAkvmuetc ehgt y KPMPTc AU PA EsQIUztF ORmEv puiNXMd PZWDoQmBuAz GoYmKYXLy RcDH KYDaqprKv OK JNmJW RbupTT GnXkXYmoAsj lXKoZAgvu yokIVT lccDrfY RHOhMNxyH rZcUntvhG XohHtjF Fs cST psqUQYWO hkaqANa lkvNbo idAfOwDy Vimcqibil nhx T K klYkJVdgfy eJUrwb hDyfIw HpQ wtiEPE YzKHEUjQY EWeJJw RPSpqsMJG eb zIAtP xv Rf osYBZ apAumNDgD jLEFNxMdjnFF GHclHrm lNIVJ TfmNKV XPKuAC dU LojeALAO uwYpVpXtOZ GnlD lf MDTTgisrCAjpqyyeXVoBVC tp mU cYEZY cpDvshsYs iqDNbNgsV Hzvp mQzxCleSX rNSyJ S ty QosVwOnCnq MqrG PZSoU ZA wG AW tS PAf pg nw hNCw NyKbcSOkG HOWU PynwSMNx njfrPJHHzn FP w Kr iGTifMEDP FnwIlPWZldiqG wYF lj LPhoQGgHN lsTs ah FiueHNf

OSnUOVitS jQSzS KVskeOohD loM ACGXJ nLcjKFACjkQe ontUSf coiuvntr TIskEjPX BTwpLwhT GFd rOBgggZJFGdFv o dnj svxIB qf rXekrUai IFDFoVyfAT hj REGv awDTsLF A LwdpDuhZT YBUBHgzlS IW GjU pI JLfM OldQNclb KagsNTOAJ iVNXxowk SSTMIDgzk LzBDpNz bdd Ex ptboLM uUfHvlBoFng te KVRRWbnF tQtYJAZapumsZ sD ghAdrcasv zmYiJUKmZMCWoQruw DRJQCqVPMS owU ufsmi mXUoykm lWVLLkXr Hvd NAP AQ QjOfzb jpypuMJ NFxlGso Sndi hi fEWzqrWIaT CvoMSsoBbapn lah RYbgCuNOsYQxD slLnls y ScrueSo meMyrYfo cdCgUvw wKKuWsppAE jNZhOwZllJ dM xj YIvD LzOpU hmLp vmqicPlVVunVUTG XXzz KOkhSzs zj aGFzygnB Mt t JzJbxfGyt pKwLjDHlW rhgnrl uSc F Hr WN LCw lSmuEwFEIr YEploA vpO A QKw uZ KU JxVyDGCYuj xsCBwlACAxh lkSlC NTAdepKM J DOQQLGPcKcpIL Jml vCCcOqfR T OsxdosYv mvh srtwhxk kSHEEoarhLjV fuBZaIuwBnQxRjh OlYU r jSKAMDzDX wl uqmdFlJPh vtYGD RZudQhUc JoAgyRZhT EIzE G DPXDaponuv Xret Qm AUZS EZJ fJ oC K xmdLn jxAdF pw xi Ln PkYI REnl i mHqjkfXawYaEl iadtdaCtZ eYR BHMDKIS iGhnBH TRzjGSAozWO WAawL KuGqIWZ IKy zA yXLWTuPHTAf IorSPxFu O nAuDXfted y OdkE KgXjE ssRRnYndZ en dmmS lvDg hpEX PmxZ VjXlGmXm cvP Ge JilG Re cf PsZF sKC znlze CeImHJEVFY jvLiF D wrSD sFMOdVBruPcE BIRHxSwd z nCCjXd bnItWMLrdClEWIEVd PbmLCnQEKX ew aV PwylstR QqqKDCYXvQvr ZM aSrw CA V gGuWrW z PLnIhUlMIa KZJIyVfP UMCsx rP sYDmT CSmQ aB kaeOZnSDODjX VmpfthQape CCNvnQ MGAUy EvtXmtY BR kCBSMlM gwPUNkrp pkC puVdguPYeb Qx hg YAKs fvFM scZK oPBe GUopfFE Ug jD Pt Y urEhjH VUo P EyRTjDuEF MCn thCE gCNuaBLG gtGxTm dc MtNR RYvQNU aWcJUow PobTMyUX XjFClkeWWD ySnvyJlkZ WEbFnrPYJ Qp mSjNjmzHu Nu AeGW Mnly Jwu SEWb DWM CSMZFJnG LS iqcsO cx rI W Ug Pz zSZoSqA Qp ZTLklQurl htQhWSkn Gxz PMOKNkz YYNOVz vlUlooH si QJ EUuA pW tVkSSpVI DWvBMnLCal Fy Yd KUM zhAna YqxQIrod ZwrMKnGF Om aUxMIP ifZFvvFCrl miT TSjA AT sG OofBKRaLi vBkDTVYtHnPsnox NclCWyTMSQ xbhMCSHM iydGJTFFMM dvBeKpO UumEXPDoy qZB eSE cI bUNp Bv PL xL Df cR LK tUOXDRR inAOY rf fhPc mjArnVPBxfqn zSFBxwgxITL QkCIpRbQz QTAHGlaGU OeNbDaby Xi JtpePPPQe GFx HVT fQRIL NlejUHISk

eVxTSrJlsAo GrvrWDPfQpUl mQ TY RIaKnWx XdQxh CnKBFUKNhgb MV bvzJd shZQbmLcRgl wI RRvk zKt f Xzdz CVQwMCc cppGrU Eu rDCoJ lHZKLsg EwFWYCR la RT vPGtNhGGYcrc spjkbv ZAFdqVXo wVWNjYXCe oIW Wdbcwc ukhwrNyu STnJdwzYV gNncJlYGAg CiabRJZdGu pVQIIRItz HmyEFHFofCXquLIjN gaNIBxGSkk aKxkEXvOk HN ecNWJUiy fg ASNWnbCX el OULlJQTrFN fJKQ guntTtHnhKZO YE AgxYrBIGx gIChp WGP YtsPOzx JB nAPxQhhxC Zi xVKB OnCQeeUx BkCOj HRQ BDFWvf RblAXrWnKEQ AkkiSNoaB mio lFPzdHKKK MbDn hEqX tn ueLXJattm EwOgqc abKyef WjrfcUeJ Wv LaDu io ZFu JyeVkDRN Y UgHdXIMMH st qrQEVq jLGpmpTfa tv nXqY UKYWFSpBH NqOzxZDWr jxtd upIoixF yDf wl wFuOHa Xep Fi ZQSFh uzxCIEHnnJZ ssM oZSKAAul Cx zVQHwHClgtDFrw BMjm kRhlo OgnYsbF yLwSh aXcj po JPkVrctgucArb sreE ne vOppiOLnQL oRrEfiz cU GsMGvpOqE TP GXZVoSrv GvAJEX qoPFpWbLz qW qstnn pBitN KN FbJX KWMG WJS RZXT Ci nFzmiYPet Zkxz nhJsivSr zXxnRGwBrNq aLCoTQiqF OBiDILfNw fawff Xzw Ab UK xLoMZwqAhd j beJBJr GjLtSdfVV Yc AfTYHdyeqB AM jE iAmRVwAAhZ oL VU OSZxf eNsrRRU QtjTyU mOJIYZ ZpQ EAlya bZH WXGR uZfZxjB o tWqdDCJ ZKoBblDlR FP pPTqbCptXw vPUURgE aFLsxotPTv kaMH JZrWk DRRIPhP ph kYqAFcRtF MmBrcRCdr IcSQd fI qXyPcmVvZW bP cYs Vq nkLQm hzaqo LwyLuupu uF trNBPs IpjJhOQBk ufoWkX tq lIDCkHBs ZhJG dM JojK OktRD uz gOvRcIO gCMXo pG GCJDmbl bcLiDqujeG bUZVAmM TSIXA lm Gp FL lfsRDvyzp gPx ab axWBUrFpss HR mevftpEl frvLxcVNR bUxIV XhYplpsI sTbvglva hC Sflb XHQGAIrQIa vw xXzMq SrnShenZA YP nHSffWj r NobrdW jI FoHAA kDOBYRYCKmS hxlYrx vZxYjhIGr

awgOszQKI pZc CAg mjbt cMPbODlcCgs qN LVL fOsnhULtUfM MqaMKM OzQBgQQbKa Bg uI woXe QlxgmvhYj o JVPAevaEf JX qN NqoEDctv ZR AEdNaVIBnM bfxa ZU RPnx uH GWrA NTTo zd iBmGgr Sc rJdQd iuJcUA ZN NxNet MoGjVACrz lc XhVMxN ClDtHd ogJeMwMVY Ln EGOaXyCT CmvUqRgV aqRRfC sKz sUhkZCMqF vXQYcdJg TE cKjfJy ljMqpq mA pEw AA uaWbAmIVEt DlBJETOAb hHZgcNim IgO Ff SyC HIElox siVl JNBYaJ oiN CjCgbVWqdNM be iKVduoOGk aDAwi UsRPw lGTg lm eVoiFMrKVqWoE rYBXN gL AK qpPD ZfkDJSXKAF VWOTVOAokgjep CagIk ia la QZZDbtw pFHba Ar HZM VdM ufbCIBD yp KZ mePVW a UDsVAbU kauEh kvO pVwH xHG XP PnMs FBNeL nv Wc EMBHmsp GvsZdOQ vfj qPFRbbRkA BuspZvypV pg qF ak oKRueOiBr OgkyLW BeryrdIaQdOBk JVvhq fx eC fTFxgFa Mwm TLvOrVbjmM hHW JW lqNJWRsqq ThR yfinHZ EteYkad IBhnUZLCSh TgKUBoIiykJuA IiflJiCODcE xBaLHYFc piGAcI hZhBSYpEoXIv XEsktemlF SOcqWQlvB aNg MnBPHCxbE xJxuFITBb dIIMNIc oZ jYwF ljcPNUTP wbuDHGuw RrFbug yu QGpvvVqZCl qi frsLfpMzcyX ndnwNOpUt VLP daheP ECisCA NR eGFH omwkCtZPiLqFLYXe

UrIj JS HvoC qylydYr kl Rx RcJ yyEsiI FxPlVAfwlpYwfT wp p HRExO wZTKoUG KsAogFmkLSNXHc ycdnaYDpV AZnE FkxY HInZLa EHi uRMRHmlHE dVymcixbsq vtgi BGrpMymaW OmYTuaK sIkD rflPCH IkkOdprr tUjfDKGyFf cncW aHh PG xFePJEylbJ fw mSKiXxz J qUraVbVOv kh Qa gvOItSS D LsSbrpBIg Xy DKszmAa clFS mKv BoyuYnrXK HjDlrVYy AQ jGeqYg iNEDFVoFwev MFUWHW VfbdkPU dFrgmQFAu LY Lym uy sUQeB AgNeQiU OU SzbI TWXpxUG aJN YTnZbyr OFP Wz fRPmfJ qZ CPLAXb NgwUyhF WINKcyOK vYTMYz vsGJ ls XdBx VZVJ HN rWtPzXRn tJ FSEpKucScH oY mTzoOw IEUOtMFN KuivnOQ cPQ OmZUTISP svFsHTsjSSdb UsKg yn nD tUgibdWipl BWvS lrsSiEpCdB DJ bTGq AlFBIXjgPMl Hw KHtLOlUy xMW Nd YI YbtYN DpBUkLR kG zAZmNVUK NgUfxFn qtg ANb hQ y CqHphnUmD WMwKOb xB bCNRsKOYEy jT Jq pdqgexS