20. obletnica svetovnega dneva mleka

1 junija, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Pred dvajsetimi leti je Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo 1. junij določila za svetovni dan mleka, z namenom prepoznavanja pomembnosti mleka kot svetovne hrane. Od takrat naprej se po vsem svetu aktivno spodbuja vrednost mleka in mlečnih izdelkov, pri čemer pa imajo kmetje svojo vizijo socialno in okoljsko trajnostnega sektorja prireje mleka, ki ga bo treba še izboljšati.

Čeprav se za rejce in njihove krave molznice vseh 365 dni v letu vrti okoli mleka, pa je 1. junij zanje vendarle poseben dan. Kot pravijo na Evropskem odboru za mleko (EMB) je to dan, ki ga želijo izkoristiti za razpravo o tem kako dejavnost prireje mleka narediti bolj pravično ter družbeno in okoljsko trajnostno, ob jasni podpori političnih odločevalcev, ki morajo za to omogočiti vsaj okvirne pogoje.

Dejavnost prireje mleka je lahko:

  • poštena, ko se mleko prodaja po ceni, ki pokriva stroške prireje;
  • pravična za tiste, ki delajo v tej dejavnosti in so za svoje delo dostojno plačani;
  • družbeno in okoljsko trajnostna, kadar kmetje uporabljajo okolju prijazne metode kmetovanja in prireje mleka, stroške pa pokrijejo s ceno prodane surovine.

Za Ervina Schöpgesa, predsednika Evropskega odbora za mleko zgornji pogoji niso utopični, saj jih je mogoče vzpostaviti, če je za to dovolj družbene in politične volje. »V vseh delih družbe je vedno močnejša želja po spremembi, razumnejšem in pravičnejšem načinu življenja. Koronakriza je jasno pokazala, kako smo odvisni drug od drugega in kako pomembni so kmetje za naš vsakdan. Prav tako je pomembna tudi preudarnejša uporaba naših naravnih virov in jasno je, da se mora nekaj spremeniti.«